in

MHK’dan ”Önemli hakem hatası” Yapılan Maçlarla İlgili Açıklama

Merkez Hakem Kurulu (MHK), ”Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini” açıkladı.

MHK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

”Kamuoyuna Duyurulur;

Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. – Beşiktaş A.Ş., Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçlarının hakemleri ve Demir Grup Sivaspor – Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemi ile ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu gerekli incelemelerini gerçekleştirmiştir.

Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçında ofsayt gerekçesiyle golün iptal edildiği, bu kararın hatalı bir karar olduğu, ayrıca Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. maçının hakeminin, VAR hakeminin izleme önerisine rağmen ihlali yapan oyuncuyu ihraç etmeyerek “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir.

Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

NELER OLMUŞTU?

Sivasspor – Galatasaray maçının 50. dakikasında sağ kanattan kullanılan serbest vuruşta Sabi’A’nın yaptığı orta Galatasaray ceza sahasında karambol yarattı. Ulvestad’ın vurduğu topu Muslera kurtardı. Ardından kale dibinde Robin Yalçın vurdu, Muslera bir kez daha çıkardı. Daha sonra topu yeniden önünde bulan Ulvestad kayarak vuruşunu yaptı ve top ağlara gitti. Maçın hakemi Erkan Özdamar, santrayı gösterdi. Fakat VAR’dan gelen uyarı üzerine pozisyonu izlemeye gitti.

Golü iptal etti, nedenini kimse anlamadı

VAR koltuğunda oturan Özgüç Türkalp’in tavsiyesi üzerine monitöre gelen Erkan Özdamar, 3 dakika pozisyonu inceledi. Uzun süren duraklamanın ardından Özdamar, Sivasspor’un golünü iptal etti. En direkt serbest vuruşu işaret eden Özdamar’ın bu kararı hangi gerekçeyle verdiği kimse tarafından anlaşılamadı.

VAR, çizgi çekmedi

2-1’lik Galatasaray galibiyeti ile sona eren karşılaşmanın ardından Özdamar’ın, Sivasspor golünün iptalini ofsayt nedeniyle verdiği kaydedildi. Fakat VAR, pozisyonu Özdamar’a sunarken ofsayt çizgisi çekemedi. Daha sonra golün ofsayt olmadığı, iptal kararının yanlış olduğu anlaşıldı.

TFF toplandı! Hakemlerin kaderi belli oldu

Maçın ardından bir araya gelen TFF, Erkan Özdamar ve Özgüç Türkalp’in geleceği hakkında bir toplantı yaptı. MHK’dan detaylı bir rapor isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sivasspor – Galatasaray maçında verdiği kararlarla Türk futbol gündemine yerleşen iki hakem hakkında karar verdi. Önemli hakem hatası tespit eden TFF, hatalı hakemler hakkında MHK’nın yaptırım uygulayacağını açıkladı.

VAR kayıtları açıklandı!

TFF, VAR kayıtlarını açıkladı. VAR ile hakem arasında yapılan konuşmalar, ses kayıtları ile yayıncı kuruluşta yayınlandı. TFF, “Gaziantep FK – Beşiktaş ve Sivasspor – Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PFDK’nın Ankaragücü’ne Verdiği Ceza Belli Oldu

TFF, ”Önemli hakem hatası” Yapılan Maçlardaki VAR Kayıtlarını Açıkladı