in

BeğenmedimBeğenmedim

Milli Boksör Sevgilisini Öldürdü Haberine Tepki

Türkiye Boks Federasyonu Asbaşkanı ve Basın Sözcüsü Recep Çınar,  geçtiğimiz günlerde Muğla’da Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından canice işlenen ve genç bir kadının ölümüyle sonuçlanan olayın boks camiasını derinden sarstığını belirterek, “kadını öldüren ister sporcu, ister sanatçı, ister siyasetçi, kim olursa olsun canidir ve bu caniler en ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır” dedi.

Muğla’da yaşanan bu vahim olayın, tüm ülke insanın canını acıttığı gibi, boks camiasını da derinden üzdüğünü bildiren Çınar, şunları söyledi:

“Dünyada kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin bir türlü önüne geçilememesi bir insanlık ayıbıdır.  Ülkemizde bu konuda önemli adımlar atılmasına rağmen,  maalesef  ana haber bültenlerinde ya da gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde bu tür haberler manşetlere taşınmaktadır.  Genellikle, cinayetler, tecavüzler, kadına şiddet haberleri konu olduğu zaman, maalesef  birazda magazinleştirilerek servis edilmesi sonucunda yanlış anlaşılmalara da neden olunuyor. Muğla’da yaşanan olay buna en güzel örnek. Cinayeti işleyen birisi “Milli boksör sevgilisini öldürdü” algısıyla, her ne kadar reyting ve tiraja katkı sunuyorsa,  boks camiasını da bir o kadar derinden yaralıyor. Kaldı ki, adı geçen şahsın ne Avrupa, ne dünya, ne de olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmişliği yoktur.  Dolayısıyla ana haberlerde sürekli “Milli boksör sevgilisini öldürdü” algısı, boks branşına vurulabilecek en büyük darbedir. Boks ailesi olarak bu anlamda çok büyük rahatsızlık duyuyoruz. Zarafet ve asil bir branş olan boks sporunun şiddet içeren bir spor dalı gibi  görülmesi, bu ülkenin bayrağını göndere çektirmiş, bu ülkenin İstiklal Marşını uluslararası organizasyonlarda  okutmuş olan boksörlerimize ve bu sporculara emek veren başta antrenörlerimiz olmak üzere, yöneticilerimize, hem ayıp, hem de saygısızlık oluyor” şeklinde konuştu.

Boks Federasyonu Asbaşkanı Çınar, “Zeynep Şenpınar’ın korkunç bir şekilde öldürülmesini, dahası kadınların  her ne sebepten olursa olsun trajik bir şekilde  hayatlarını kaybetmesini içimize sindiremiyoruz.  Boks Federasyonu ve boks camiası olarak,  Zeynep Şenpınar’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz. Ve ümit ediyoruz ki, inşallah ülkemizde ve dünya televizyonlarında ve gazetelerin üçüncü sayfalarında bu tür haberleri okumayız” diyerek sözlerini tamamladı.

Çınar, son olarak, Konya’da birçok ailenin, çocuklarını boksa yönlendirme noktasında kendisinden ricada bulunduklarını, bu ailelerin içerisinde doktorların da bulunduğunu sözlerine ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UEFA Şampiyonlar Ligi Finalini İstanbul’dan Almayı mı Planlıyor?

Ankaragücü Taraftarı Eylem Babasının Hayalini Gerçekleştirdi