in

BeğendimBeğendim HarikaHarika BeğenmedimBeğenmedim

Mustafa Dalcı, Riski de Puanı da Aldı

Son iki maçından sadece 1 puan çıkarabilen Ankaragücü açısından takipçisi Ümraniyespor ile deplasmanda oynadığı mücadele son 6 maç öncesi büyük önem taşıyordu.

Başkent temsilcisi, Süper Lig’e yükselme yolunda en yakın takipçisi Ümraniyespor ile bir devreden daha uzun bir süre eksik oynadığı maçtan 2-2 beraberlikle ayrılmayı başardı.

Yazının hemen başında hakemle ilgili bir kaç satır yazayım…

Mücadelenin hakemi Ümit Öztürk, Ümraniyesporlu oyuncuların sayısız sert müdahalesine hep seyirci kaldı.

Oğuz Gürbulak’ın 5. dakikada Sinan Osmanoğlu’nun bileğine yaptığı sert ve yaralayıcı müdahaleyi kırmızı kartla cezalandırmayana da hakem denir mi bilemiyorum?

Ümit Öztürk bu pozisyonda bırakın kırmızıyı, sarı kartını bile çıkarmadı.

Aynı Ümit Öztürk, 42. dakikada ikinci kartını gösterdiği Owusu’yu tereddütsüz oyun dışına gönderdi.

Ligin ilk iki sırasındaki ekibin karşılaşmasında mücadelenin üst seviyede olması beklenen bir gelişmeydi, ancak hakem faktörünün devreye girmesi dengeleri değiştirdi…

Karşılaşmanın ilk devresinde Ankaragücü’nde takımın tamamı, 42. dakikada Owusu ikinci sarı kartın ardından kırmızı kartla oyun dışı kalana kadar görevini eksiksiz yerine getirmeye gayret etti…

Ümraniyespor karşısında sarı lacivertli oyuncular hatasıza yakın oynarken, Abdullah Durak, Yasin Güreler, son haftalarda form grafiği yükselen oyuncusu Aatif Chahechouhe öne çıkan isimler oldu.

Aatif Chahechouhe 10. dakikada sarı lacivertlileri 1-0 öne geçirirken, Ümraniyespor pozisyon bile yokken 32. dakikada beraberliği yakaladı.

Başkent temsilcisi, karşılaşmanın ikinci devresinin başında eksik olmanın da verdiği dezavantajla oyunu kendi ceza alanı önünde oynamak zorunda kaldı ve oyun planı bozulmasına karşın güçlü rakibi karşısında kalesini savunmaya çalıştı.

Bu dakikalarda topa bir türlü sahip olamayan Ankaragücü, sıkıntılı dakikalar yaşadı.

Sarı lacivertlilerde Zahid-Ali Kaan Güneren, İshak Çakmak-Şahverdi Çetin, Aatif Chahechouhe-Geraldo ve Erdem Özgenç-Ariyibi değişiklikleri oyuna denge getirdi.

Mustafa Dalcı, 54. dakikada penaltıdan yenilen golün ardından elindeki tüm hücum oyuncularını sahaya sürdü.

Bir bölümü risk de içeren bu değişikliklerden sonra Ankaragücü beraberlik için tüm hatlarıyla Ümraniyespor yarı alanına yerleşti.

Bu baskı nihayet 83. dakikada golü getirdi…

Ariyibi’nin pasını bekletmeden şutlayan Yasin Güreler, topu ağlarla kucaklaştırdı ve takımının eşitliği yakalamasını sağladı.

Bir anlamda teknik direktör Mustafa Dalcı’nın aldığı risk Ümraniye’den 1 puan çıkarılmasını ve liderin ikinci sıradaki takipçisiyle arasındaki farkı korumasını sağladı

Ankara’da oynanan ilk maçı 3-0 kazanan Ankaragücü, ikili averajda rakibinin önünde bulunuyor.

Sarı lacivertliler, nispeten güçlük derecesi daha düşük rakipleriyle oynayacağı maçlar öncesi en yakın takipçisiyle arasındaki puan farkını koruyup, Ankara’ya moralle dönmeyi bildi.

ORHAN KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü İstediğini Zor da Olsa Aldı

Ankaragücü’nden Hakem Ümit Öztürk Hakkında Sert Açıklama