in ,

BeğendimBeğendim GüldümGüldüm LoveLove

Mustafa Kaplan Farkı İstatistiklere Yansıdı / ENGİN ATANAZ

Süper Lig’e 6 yıl aradan sonra dönen Ankaragücü, sıra dışı bir sezon yaşıyor.

Bu sezon 3 teknik direktör ve neredeyse birbirinden tamamen ayrı iki takımla mücadele eden sarı lacivertlilerin performansı da sürekli değişiklik gösteriyor.

VİRALSPOR olarak elde ettiğimiz bazı istatistiklerle, ikinci yarıdaki Trabzonspor maçıyla birlikte sahada olan yeni takımla eskisinin kıyaslamasını yaptık.

Amacımız, Mustafa Kaplan ve ekibinin bu takıma dokunuşunun istatistiklere nasıl yansıdığını görmekti.

Galatasaray ve Alanyaspor maçlarını istatistiklere dahil etmedik.

Mustafa Kaplan’ın inisiyatifi dışında alınan, çoğunluğu sakat sakat oynayan, paralarını alamadıkları için yaşadıkları hoşnutsuzlukları sahaya yansıtan futbolcu topluluğunun, yerlerde sürünen performanslarının sorumlusu Mustafa Kaplan olamazdı.

İşte elde ettiğimiz istatistiklerle eski ve yeni Ankaragücü:

Mustafa Kaplan öncesinde Ankaragücü, her maç ortalama 349 pas atıyordu. Bu pasların 283’ü doğru adrese ulaşıyordu. Mustafa Kaplan döneminde maç başına ortalama pas sayısı 364’e yükseldi. İsabetli pas oranı da 291’e çıktı. Mustafa Kaplan ile birlikte her maç ortalama 15 fazla pas yapan Ankaragücü, isabetli pas sayısını da 8 artırmış.

Mustafa Kaplan ve öncesinde topun Ankaragücü’nde kalma süreleri birbirine çok yakın. Yine de son dönemde olumlu anlamda bir gelişme söz konusu. Mustafa Kaplan öncesinde maç boyunca top hakimiyeti yüzde 45,9 olan sarı lacivertliler, son dönemde bu istatistiği yüzde 47,06’e çıkarmış durumdalar.

Bu değişimler de şut çekme konusunda çok büyük bir değişim olmadığını görüyoruz ama  şutların hedefi tutma konusunda neredeyse  ortalama 1’e yakın bir istatistik ortaya çıkıyor. Artık daha net şutları ve daha olası şutları çekmeye çalışıyorlar.  

Atılan goller inde ortalaması alındığında ve maç başı ortalamaya bakıldığında önceden maç başına ortalama 1 gol iken, Bu Mustafa Kaplan ile 1,42 ortalamasına yükselmiş durumda, Dever Orgill ve Boyd’un katkısı bunda çok büyük.

Ankaragücü defansı Mustafa Kaplan ile birlikte rakiplerine geçit vermez oldu. Sıradışı bir maçın oynandığı Malatya’da yenilen 3 gol istatistikleri biraz bozsa da Ankaragücü artık kolay kolay gol yemiyor.

İlk kez üst üste 3 hafta kalesini gole kapatan Ankaragücü’nün maç başına yediği gol sayısı sadece 1, öncesinde ise maç başına 1,52 gol yeniliyordu.

Ankaragücü’nün ikili mücadeleleri kazanma oranları da Mustafa Kaplan ile birlikte artmış. Önceki dönemde ikili mücadeleleri kazanma oranı yüzde 47 olan sarı lacivertlilerde, bu oran Mustafa Kaplan ile birlikte yüzde 48’e yükselmiş.

Bu da takımın fiziki anlamda geliştiğinin, direncinin arttığının göstergesi.

Milli maçlar ve seçim dolayısıyla lige verilen ara Ankaragücü’nün istatistiklerine olumlu anlamda çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

2 günde oluşturulan, birbirlerini hiç tanımadan takım olmayı başaran Ankaragücü’nün yeni kadrosu, 3 haftalık arada hem kondisyon hem de taktiksel anlamda performansını çok daha yukarılara taşıyacaktır.

Written by Engin Atanaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe Taraftarından Müthiş Destek

Galatasaray’ın CAS’a Yaptığı İtiraz Kabul Edildi