in

Necati Er Tarihe Geçti

Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’nda milli atlet Necati Er, dünyada U23 yaş grubunda yılın en iyi derecesini atlayıp Türkiye rekoru kırarak altın madalyaya kazandı.

Necati Er, yarışmayı 17.37’lik olağanüstü derecesiyle kazanırken, Türk kafilesine büyük gurur yaşattı.

Türkiye rekorunu adım adım 17 metrenin üzerine taşıyan üç adımcı Necati Er, Gavle’deki Avrupa U23 Şampiyonası’na damgasını vurdu. 22 yaşındaki Necati, seçmede 17.05 ile kırdığı Türkiye rekorunun ardından finalde bu dereceyi 17.37 gibi bir seviyeye yükseltti. Necati, bu inanılmaz rekoruyla şampiyonluğu kazandığı gibi hem dünyada 23 yaş altında 2019’un en iyi derecesini yaptı, hem Olimpiyat barajı geçti, hem de Türkiye rekoruna tam 32 santimetre ekledi.

Final mücadelesinde Azerbaycan’dan Nazım Babayev 17.03 ile ikinci olurken, İtalyan Andrea Dallevalle 16.95 atlayarak üçüncülüğü elde etti.

1997 doğumlu Necati Er, Gavle’deki Avrupa U23 Şampiyonası’nda Türkiye’nin beşinci madalyasına imza atarken, 1997 yılından bu yana gerçekleşen şampiyonanın tarihinde ise Ay-yıldızlı formayla kazanılan 15. şampiyonluğu yakaladı.

Necati’nin 17.37’lik derecesi IAAF dünya listesinde sekizinci sıraya çıkarken, Avrupa listesinde ise zirvedeki Portekizli Pedro Pablo Pichardo’yu yakaladı. Son üç aydaki çıkışı ve yaptığı dereceler, milli atleti bir anda branşında kıtanın en iyileri arasına soktu.

EDA TUĞSUZ’DAN GÜMÜŞ MADALYA

Avrupa U23 Şampiyonası’na Universiade’dan gelen Eda Tuğsuz, Napoli’de kazandığı madalyanın ardından Gavle’den de eli boş dönmedi. Eda, cirit atma finalinde 61.03’lük derecesiyle gümüş madalya kazanarak kariyerine bir de Avrupa U23 Şampiyonası podyumu ekledi. Tuğsuz, iki yıl önceki şampiyonayı dördüncü olarak noktalamıştı.

Kaynak: Haber ve fotoğraf Türkiye Atletizm federasyonu sitesinden alınmıştır.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wimbledon’da Nefes Kesen Finalin Galibi Djokovic

Afrika Kupası’nda Finalin Adı Cezayir-Senegal Oldu