in ,

Bu Kitaptakiler İnsanı Heyecanlandırıyor / ARTUN TALAY

Okul Öncesi ve İlkokullar İçin Çocuk Atletizmi adlı 182 sayfalık kitapta Peru örneği insanı heyecanlandırıyor.

Basit eğitim araçları olarak çeşitli atık malzemelerden eğitim materyali üretilmiş.

Malzemelerin dönüşümünde öğrenci ve velilerin de katkısı olmuş.

Dr. Fehime Haslofça kitabında çalışma disiplininin önemine değiniyor. Peru örneğinde oyunların bitiminde malzemelerin toplanıp, düzenli bir şekilde malzeme odasına yerleştirilmesi eğitimin bir parçasını oluşturuyor.

Boş koliler boyanarak değişik renklerde engelli oyunlarında kullanılıyor. Plastik su bidonları yine boyanıyor, bu bidonlara boyanmış sopalar takılarak, slalom çubukları üretiliyor.

Basit çabayla plastik su boruları birbirine eklenerek engel yapılabiliyor.

Otomobil lastikleri, bisiklet lastikleri ve basit kartonlar numaratör olarak kullanılıyor. Atlama oyun parkuru el emeği ile oluşturuluyor.

Kullanılmış bir tenis topuna 40 cm uzunluğunda su hortumu ve rafyalar eklenerek, fırlatma roketi oyunlarda kullanılıyor.

Afrika örneğinde ise çocukların ayakkabıları yok. Çalılar engel olarak kullanılmış, hindistan cevizi roket gibi atılıyor. Tarlada sopa ile sırıkla yüksek atlama oyunu oynanıyor. Öne çökerek sıçrama oyunu ile uzun atlamanın zevki tadılıyor.

Dünyadaki çocuk atletizmi uygulamaları ile tüm öğrencilerin katılımı amaçlanıyor. Çevreye duyarlılıkları, eğlenerek öğrenme ortamının oluşması, keşfederek öğrenme yaklaşımının önemine değiniliyor.

Öğrencilerin düşünmesi ve problem çözme anlayışının çocuk atletizm oyunlarıyla geliştirilebileceği değerlendiriliyor.

Oyunların sonunda düzenlenen törenle, katılan çocuklara katılım sertifikaları, metal olmayan madalyalar ve çeşitli hediyeler verilirken, sağlıklı yiyecek ve içecek ikramları yapılıyor.

Dr. Fehime Haslofça kitabında çocukların, sağlıklı bir ortamdan yararlanma hakkı, eğlenip oynama haklarını kullandıklarına değiniyor.

Spor Yayınevi ve Kitabevinden okurlara ulaşan bu kitapta, “ Sahada izlediğiniz atletizm çocuk atletizmi değildir.” deniyor.

Written by viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak Yılmaz Kaptan Oluyor

Real Madrid’ten, Kylian Mbappe için Rekor Teklif