in

Olimpiyat Talihsizliği Affetmez!

Lig geldi hoş geldi.

Ne olimpiyat oyunları ne de paralimpik oyunlar kimin umurunda ani bir okus pokusla görünmez oldular.

Buna karşın Prof. Doğan Demirhan ve Dr. Murat Kaçar’ın farklı olimpiyat yorumlarını ilginize sunuyoruz.

Prof. Dr. Doğan Demirhan:

Eleştir yaparken kimseyi yerden yere vurmaya hakkımız yok. Olimpiyata katılan koşucuları 3’e ayırıyorum. Orta ve uzun mesafeliler Olimpiyat Oyunlarında başarılı olamadılar. Bunca kamp, bunca burs boşuna mıydı ? Buna maratonuda dahil ediyoruz.

Ramil’e gelince kötü değildi , vasattı. Dünyanın bir çok yerinde yeni 200 metreciler çıkıyor. Bu arada Ramil’in yaşı da onlara göre ilerlemiş durumda. Gidebileceği yere kadar gitti . Antrenörüyle kafa kafaya verip , gelecek çalışmalarını planlamak zorunda. Copello bence başarılı olan tek sporcumuzdu. 400 engelli olimpiyatın en ilginç yarışı oldu , Copelle en iyi derecesini yaparak Türkiye rekoru kırdı. Yani yapması gerekeni bana göre yapmış oldu.

Yürüyüşçüler daha önce yaptıkları dereceleri yapamadılar, başarılı olamadılar.

Aynı üniversitede olduğumuz işin cimnastikçilerden söz etmek istiyorum. Ben İbrahim ve Ahmet’ten madalya bekliyordum ama Ferhat aldı. Ben üniversitede biyomekanik dersleri veriyorum. Cimnastikçilerin antrenörü benim öğrencim ve biyomekanik konusunda kendisini çok gelmiştir durumda. Sporcuları Olimpiyat’da ya madalya aldılar yada kıyısından döndüler.

Atletizm de biyomekanik çok önemli. Caner Açıkada yıllar önce Hacettepe’de Serdar’ın iyi bir biyomekanikçi olarak yetişmesini sağladı. Şu anda Serdar’ın Türkiye’de birçok üniversitede biyomekanik dersine giren uzman öğrencileri var.

Serdar ve ekibinin sonraki Olimpiyat oyunlarına biyomekanik çekimler yapabilmeleri için götürülmesi lazım.

Dr. Murat Kaçar ;

Yalnızca güreş ve halterde madalya aldığımızdan defalarca başvurduğumuz Olimpiyat Oyunlarını alamadık ama Tokyo da birçok dalda madalya alabildik. Bunları kendi öz evlatlarımız aldı.

Olimpiyat oyunlarındaki kadın başarısının temelinde Cumhuriyet ilkelerinin olduğunu rahatça belirtmek isterim. Madalyaları çok farklı dallarda almamız meyvelerin Tokyo’da toplandığını gösteriyor.

2032’yi Avusturalya aldığına göre 2036’ya kadar bilimsel ve doğru çalışma yapmaya zamanımız var demektir.

Futbolda katılan takımımız olmamasına karşın , voleybolcu kızlarımızın olimpiyat başarılarını Cumhuriyetin bir meyvesi olarak görüyorum.

Halkımızı olimpik dallar konusunda bilgilendirmeliyiz. Yabancı dil bilen o spor dalıyla ilgilenen insanların uluslararası spor kuruluşlarında ülkemizi temsil etmeleri çok önemli.

Eda’nın dördüncülüğü çok büyük bir Zafer. Necati, Eşraf ve Ersu’yu çok takdir ettim. Antrenörlerinin onları gelecek yarışlara daha iyi hazırlayacaklarını umut ediyorum.

Bayrak takımının hata yaparak bizi sükutu hayale uğratmaları büyük bir talihsizlikti. Olimpiyatlar talihsizlikleri affetmez bunu bir kez daha görmüş olduk.

Norveçli’nin 46 saniyenin altında 400 engel koşması, Bubka’nın rekorunun kırılması hafızalarımızda yer etti.

Profesyonel futbol maalesef bütün dalları örtüyor. Buna rağmen başarılı sporcular yetiştirdik.

Onlarla onur ve gurur duyuyoruz.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taner Taşkın: “Yerde Yatan Bir Rakip Oyuncu Grubu Vardı”

Halı Saha