in

Olimpiyatlarda Cimnastikte İlk Madalya Ferhat Arıcan’dan

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda erkekler artistik cimnastik paralel bar finalinde yarışan milli sporcu Ferhat Arıcan, 15.633’lük derecesiyle bronz madalyaya ulaştı ve Olimpiyat Oyunları tarihinde cimnastik branşında ilk madalyamızı kazandı.

Sekiz sporcunun yarıştığı ve Ferhat Arıcan’ın üçüncü olarak tamamladığı finalde, Çinli sporcu Jingyuan Zou 16.233 puanla altın madalya, Alman cimnastikçi Lukas Dauser de 15.700 puanla gümüş madalya elde etti.

FERHAT ARICAN KİMDİR?

Cimnastik dalında ilk olimpiyat madalyasını kazanan Ferhat Arıcan 28 Temmuz 1993 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi.

Ferhat Arıcan’ın kariyerindeki ilk başarısı Singapur’da düzenlenen 2010 Gençlik Olimpiyatları’nda atlama masasında Moğol rakibi Ganbatyn Erdenebold ardından gümüş madalya sayılabilir. 2013 Akdeniz Oyunları paralel bar kategorisinde bronz madalyanın sahibi olarak Mersin’den dönen Arıcan’ın kendi adıyla anıldığı bir hareketi de bulunmaktadır. Arıcan 2008 yılında paralel aleti, 2013’te atlama masasında ve 2014 yılında Çin’de düzenlenen 45. Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda gerçekleştirdiği 3 hareketi kendi adına tescilletmiştir. Dünya jimnastik literatüründe kendi adına tescilli 3 hareketi olan ilk sporcu olma başarısını göstermiştir.

Arıcan, 2014 yılının Ağustos ayında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan açıklamada 2016 Rio Olimpiyatları yolunda destekleyeceği, madalya vadeden 16 “altın” çocuğu arasında yer almıştı. 2016 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen 2016 Yaz Olimpiyatları kota müsabakalarında yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puan elde ederek 11. sırada yer alan Arıcan, 108 yıl aranın ardından, Aleko Mulos’tan sonra Türkiye adına Olimpiyatlar’da mücadele edecek ikinci erkek jimnastikçi oldu.

Ferhat Arıcan 2019 yılı Ocak ayında Göztepe’ye transfer oldu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü’nde Değişim Başlıyor mu?

İbrahim Akdağ Kayserispor’a İmza Attı