in

Otoritelerden Dünya Atletizm Şampiyonası Değerlendirmesi

Atletizm camiasının önde gelen isimleri Aşkın Tuna, Merdol Gerçin, Cengiz Akıncı, Münir Yaraş Dünya Atletizm Şampiyonası’nı yorumladılar.

Bütün yorumcular Ersu’ya ayrı bir parantez açıp ondan çok umutlu olduklarını belirttiler.

Aşkın Tuna:

Balkan oyunları ve Akdeniz oyunları sonuçları bizi ümitlendirdi. Birçok atletimizin yarı final ve final yarışacağını umuyorduk. İlk etapta performansımızın düşük kaldığını gördük. Capello yaşına rağmen bekleneni verdi. Dünya şampiyonası ve Olimpiyat oyunları ayrı bir boyut. Diğerlerine benzemiyor. Maalesef ilk üçe girecek atletimiz yok. Türkiye’deki derecelerini yapsalar final yarışabilirlerdi. Atletizmde etrafımızdaki coğrafyadan iyiyiz, ama iş dünya ve olimpiyata gelince değişiyor.

Merdol Gerçin:

Akdeniz oyunlarında iyi olup dünya şampiyonasında kürsüde yer bulamamakla karşı karşıyayız! Pandemi nedeniyle bu yıl olmayan oldu. Akdeniz, Dünya, İslam ve Avrupa şampiyonası peş peşe geldiler. Avrupa şampiyonasında Avrupa ülkeleri atlama ve atmalarda iyiler. Sprintte Amerika, mesafede Afrikalıların olmaması, madalya ve final şansımızı doğrudan etkiliyor. Dünya şampiyonasında güzel bir organizasyon vardı. Teknolojinin en son imkanları kullanıldı. Grafiklere hayran oldum. Vize verilmeyen atletlere hem ayıp, hem de haksızlık yapıldı. Dünya şampiyonasında başarılı olan Müslüman atletler İslam Oyunlarına gelirse, madalyaları toplarlar. Gelmezlerse bize yarar.

Cengiz Akıncı:

En iyi atletleriyle yarıştıkları için Dünya şampiyonasında Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz bizi geçtiler. Bu da kuşkularımı doğrulamış oldu. Küçük ada ülkeleri bile alttan gelen atletler yetiştirmişler. Ayrıca Polonya, İtalya, İsveç atletizme çok yatırım yapıyorlar. Biz hala ilerlemiş yaşına rağmen Capello’yu limon gibi sıkıp kabuğunu atmaya çalışıyoruz. Capello’ya yirmi tane yetenekli çocuğu al yetiştir, senin projeni finanse edeceğiz diyemiyoruz. Öncelikler önemlidir. Alttan gelenleri monte edebilmek ustalıktır. Onların önünü açmalı ki dünya ve olimpiyatlarda yüzümüz gülsün. İster strateji, ister kurnazlık deyin. Bazıları kariyer planlaması için başarılı olacakları yarışları seçiyor. Bu da gözden kaçmıyor.

Münir Yaraş:

Sahanın güzelliğini takdir ettim. Ama fotofiniş skandalı da vardı. 2010 yılında Finliler atletlerin reaksiyon zamanlarını geliştiğini söylediler. Reaksiyon zamanının 0.080’e çekilmesini önerdiler. Haklı oldukları ortaya çıktı. 0.093 ve 0.099 arası birçok atlet yarış dışı kaldı. Madalya şansları ellerinden alındı. Dünyanın bu gerçeği görüp, reaksiyon zamanını 0.080’e çekmesini bekliyorum. Amerikalılar gülle ve diskte ilk üç yaptılar. Maratonda erkekler 2.05, kadınlar ise 2.18 gibi süper dereceler koştular. Bunlar normal koşularda 250 bin dolar kazanılacak yarışların şiddetindeydi. Ramil dünya şampiyonasına gitmedi. Kendisini Avrupa şampiyonasına saklıyor. Macarlar dünya şampiyonasına iki, Bulgarlarda bir atletle katıldılar. Onlarda kendilerini Avrupa şampiyonasına saklıyorlar. Atletizmde yeni ifadeyle buna “Herkes gerçekçi hedeflere dönüyor” deniliyor. 400m. Karışık bayrakta, Dominik iki sert kadın ve iki sert erkek atlete sahip olduğundan altın madalyaya ulaştı. Maratonda ikinci olan kadının menajeriydim. Onu Türkiye’deki yarışlara getirmiştim. Menajerlerin arasında Nike, Adidas, Puma gibi şirketleri arkasına almış olanlar var. Sporcularına bu şirketlerden on veya on beş bin dolar alıp verebildiklerinden, sporcularda onları tercih ediyorlar. Bizim büyük şirketler ise bu işe girmiyorlar. Büyük eksiklik! İslam oyunlarına geleceklerin sayısı 800’dü. Şu anda 400’e düşmüş durumda. Katılım yetersizliği nedeniyle yürüyüş ve yarı maraton kaldırıldı. İslam ülkeleri oyunlara en iyi atletleriyle gelirse kürsüye çıkmakta zorlanırız. İngiliz Devletler Topluluğu yarışlarına Kraliçe bile geliyor. Çok önem veriliyor. Frankofon yani Fransızca konuşan devletler ise benzer algıyla yarışlarını yapıyorlar. Kamerun hem İngilizce, hem Fransızca konuştuğu için ikisine de katılabiliyor. İslam Oyunları için üst düzey algı oluşturulmalı.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Lig Atamalarını Hibrit Sistemle Yapacağız

Gaziantep FK Ankara’da Oynamak İstiyor