in

Prim… Bizim de Yabancı Olmadığımız bir Durum

Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’na katılacak Senegal Milli Takımı oyuncuları Devlet Başkanı Macky Sall’ı ziyaret ederek ilginç taleplerde bulundu.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall’ı ziyaret eden futbolcuların sözcülüğünü Fenerbahçe’nin eski yıldızı Moussa Sow yaptı.

Tüm ülkede canlı yayınlanan konuşma sırasında Sow, takıma sıfır bir otobüs, tüm futbolculara diplomatik pasaport ve her futbolcuya arsa tahsis edilmesini talep etti.

Konuşma sırasında Sow’un yanında bulunan devlet Başkanı Sall istekler karşısında neye uğradığını şaşırırken taleplerin kameraların uzağında ele alınacağını dile getirdi.

Öte yandan Devlet Başkanı Sall, oyuncuların taleplerini gülümseyerek karşılarken şimdilik her futbolcuya 30 bin euro bonus prim ödemeyi kabul ederken Sow’un taleplerine halktan tepki geldiği öğrenildi.

Diplomatik pasaport ve futbolculara arazi tahsisi konusunda halktan gelen tepkiler üzerine oyuncu grubunun bu konunun üzerinde fazla durmayacağı belirtildi.

Devlet kaynaklarından alınan bilgilere göre, pasaport ve otobüs alınması konusunda çalışma yapılabileceği ancak arazi tahsisi konusunun mümkün görünmediğine vurgu yapıldı.

Senegal Milli Takımı 15 yıldır aynı otobüsü kullanırken Senegal pasaportu olan oyuncuların yurt dışına çıkarken yaşadıkları zorlukların ortadan kalkması için diplomatik pasaport istedikleri ifade edildi.

TÜRKİYE’DE DE BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

Fransa’da düzenlenen EURO 2016 elemelerdine oynanan İzlanda maçı öncesi 350 bin Euro olarak belirlenen prim, şampiyonaya gidilmesiyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören tarafından 500 bin Euro’ya yükseltildi.

Bu rakamın sadece 300 bin Euro’su yatırılınca futbolcular kazan kaldırdı. Demirören çok sinirlenmesine karşın Hırvatistan maçı öncesi kalan 200 bin Euro futbolculara ödendi.

İspanya maçında Arda Turan’ın tribünlerde ve sosyal medyada eleştirilmesine Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim suskun kaldı. Demirören, primin sorun haline getirilmesinin intikamını aldı. Yaşananlar medyaya sızdırıldı ve futbolcular hedef haline geldi. Terim ise Selçuk, Caner ve Burak’ın üstünü çizdi. Arda da Çek Cumhuriyeti maçının ardından milli takımı bırakacak. Caner, Burak ve Emre Belözoğlu’na Arda’nın laflarını -sızdırdığı iddia edilen Selçuk da milli takıma alınmayacak.

Fransa’da düzenlenen EURO 2016’daki ‘prim’ tartışması yeni değil.

EURO 2000’DE DE CİP KRİZİ YAŞANMIŞTI

Milliler, Euro 2000’e katılmaya hak kazanınca Hakan Şükür, kendilerine verilen cip sözünün tutulmadığı gerekçesiyle sorun yaşamış, bu tartışmaya diğer oyuncular da katılınca meşhur ‘cip krizi’ patlamıştı. Sonrasında Haluk Ulusoy federasyonu, tüm futbolculara lüks araç almıştı.

HİDAYET TÜRKOĞLU CANLI YAYINDA BAŞBAKAN’DAN PRİM İSTEMİŞTİ

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ise Türkiye, Slovenya’yı yenerek yarı final vizesi aldıktan sonra kaptan Hidayet Türkoğlu, canlı yayında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a isim vermeden, “Maddi manevi her türlü desteği hak ediyoruz” diye seslenmiş ve tepki çekmişti. TBF, 28.5 milyon TL’lik astronomik prim dağıtmıştı. Türkoğlu, sonrasında Saray’a danışman bile oldu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı kampındaki prim savaşı, dünyaya konu oldu. Yaşananlar pek çok önemli gazetede haberleştirilirken en çarpıcı yorum Fransız, ‘La Provence’dan geldi. Afrika ülkelerinin milli takımlarında sık rastlanan prim pazarlıklarının bir benzerinin Türkiye’de yaşandığını belirten La Provence, ‘Türk gibi güçlü’ sözüne atıfta bulunarak, ‘Türk gibi zayıf’ yakıştırmasını yaptı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DÜNYA KUPASI'NDA KURA HEYECANI

MUSTAFA KAPLAN BAŞKENTLİLERİ ALTAY MAÇINA DAVET ETTİ