in

Profesyonel Futbol Yüzsüzlüğü Ele Almış…

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan…

Atletizm ve olimpik spor dalları Olimpiyat ve Dünya Şampiyonalarında madalya alırlarsa Cumhurbaşkanlığı veya Başbakanlık makamına ulaşırken, profesyonel futbol yüzsüzlüğü ele almış, sık sık Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamlarına ulaşmaktadır.

Ne dertleri bitiyor ne de istekleri.

Şimdi de 19 Mayıs Stadı’nın inşası sırasında, tüm alana sahip olmak istiyorlar.

Atletizm ve Olimpik Spor dallarına da kapıyı gösteriyorlar.

Leonardo Da Vinci, kritik anlarda ikna için insanlara Ezop Masallarından bazılarını anlatmıştır.

Konumuza yardımcı olması için Leonardo’dan üç masalı ilginize arz etmek istiyorum.

İlk masal;

Kör bir tavuk yeri eşeledi. Keskin bakışlı tavuk sadece onu izliyor ve hiçbir şey yapmıyordu. Kör tavuk eşeleyip bir arpa bulduğunda, tetikteki arkadaşı yalayıp yutuyordu bunu.
Profesyonel futbol UEFA kriterlerini bahane ederek 19 Mayıs Stadı yenilenme projesiyle tüm alanı yalayıp yutmak istemektedir.

Leonardo’dan konuyla ilgili ikinci masala gelirsem;

Bir karga cevizi yüksek bir çan kulesine çıkardı ama ceviz yere düşerek bir çatlağın arasına girerek kurtuldu. Sonra ceviz kendini koruması için duvara yalvardı. Bu yalvarma üzerine duvar, şefkatle ve memnuniyetle cevizi düştüğü yerde korudu. Kısa bir süre sonra ceviz açıldı. Kökleri çatlağın içindeki taşların arasına girip itmeye başladı. Sürgünleri gökyüzüne doğru yükseldi. Kökleri kalınlaştıkça taşları birbirinden ayırmaya duvarları eski yerlerinden oynatmaya başladı. Duvar boş yere ağlayıp sızlayarak kısa süre içinde yıkıldı.

1945 yılında yapılan birinci spor kongresi çan kulesidir.

Profesyonel futbol kabul veya reddi burada ele alınan on yedi konudan biridir. Çok az delege kabul edilsin dediler. Delegelerin çoğu ise futbola evet, profesyonel futbola hayır dediler. Hayır derken gerekçeleri şuydu. Profesyonel futbol, futbola bile zarar veriyor. Spor yapanları seyirciye dönüştürüyor. Bahis oyunlarıyla insanları kumara özendiriyor, dünya örnekleri ortada dediler. Bunlara rağmen profesyonel futbol çatlağa giren ceviz gibi, sporumuzun içine düştü. Sporun taşlarını ve duvarlarını zorlayıp yıktı.

Leonardo’dan konuyla ilgili üçüncü masal ise şu şöyle;

Bir kuzu asla çapulculuk etmez. Bir kuzu asla aldatmaz. Bir kuzu mükemmel şekilde uysaldır. Ama üzerinde kuzu postuyla bir tilki tavuk kümesine girebilir. Kuzu postuyla sporumuzun içine giren tilki profesyonel futboldur. Amatör futbolu bile önemsememektedir. 19 Mayıs Stadı’nın yenilenme projesinde atletizm ve diğer olimpik dalların haklarının korunmasını beklemekteyiz. Çünkü madalyaları ülkemize getiren olimpik spor dallarıdır.

Dertleri, istekleri bitmeyen de profesyonel futboldur.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cengiz Ünder Yılın En Başarılı Yabancı Genç Oyuncusu

LeBron James Farkı