in

Rus Takımları Gelecek Sezon da Avrupa’da Olmayacak

UEFA, Rus takımlarının gelecek sezon UEFA organizasyonlarına alınmayacağını açıkladı.

Ayrıca, Rusya’nın EURO 2028 veya EURO 2032’ye ev sahipliği yapmak için sunduğu teklif de uygun bulunmadı.

KARAR TÜRK TAKIMLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Rus kulüplerinin 2022-23 sezonunda da Avrupa kupalarından men edilmesinin ardından Türk takımlarının durumları merak ediliyor.

Bu durumda UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 2022/23 sezonundaki katılımları belirleyecek. 2020/21 sezonunu 13. sırada tamamlamıştı. Rusya ise geçen sezonu 8. sırada bitirdi. Bununla birlikte Türkiye Devler Ligi’ne 2 takımla başlarken şampiyon 3. eleme turu lig ikincisi ise 2. eleme turundan itibaren sahne alacak.

Türkiye şampiyonu için Şampiyonlar Ligi gruplarına doğrudan katılım mümkün değil. Rusya’nın ihracından sonra bile Türkiye şampiyonu 3. eleme turu yerine play-off turundan dahil olacak. Lig ikincimiz ise 2. eleme turu yerine 3. eleme turundan başlama şansını yakalayacak.

Rus takımlarının ihraç edilmesi sonrasında Avrupa Ligi’ne 3. eleme turundan başlayacak Ziraat Türkiye Kupası galibi Play-Off turundan start alırken Konferans Ligi’ne 2. eleme turu ile başlayacak olan Süper Lig üçüncüsü 3. eleme turunda turnuvaya dahil olacak.

Rus takımları ihraç kararının ardından Rus şampiyonu yerine 12. sıradaki ülkenin şampiyonu gruplara doğrudan katılabilecek. Ama Şampiyonlar Ligi şampiyonu kendi liginden vize alamazsa bu durumda Rus takımının yerine 11. sıradaki ülkenin takımı katılım hakkı kazanacak. (Kaynak: ajansspor)

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Geçmişten Günümüze Süper Lig Takımları

Ankaragücü’nde Futbolculara 5 Gün İzin