in

Şampiyonlar İçinde En Büyük Zarar Beşiktaş’ın

KPMG Football Benchmark her yıl düzenli olarak yayımladığı “Avrupa’nın Şampiyonları” dosyasında Avrupa’nın 8 liginde 2020-2021 sezonunu şampiyon tamamlayan kulüplerin kar-zarar bilançolarını incelemeye aldı.

Araştırmada Avrupa’nın 8 liginde 2020-21 sezonunu şampiyon tamamlayan kulüplerin maddi durumları ele alındı. İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya, Portekiz ve Türkiye’nin şampiyonları incelendi.

Beşiktaş’ın bir önceki sezona göre gelirinin yüzde 21 azaldığı ve 59 milyon euro olduğu kaydedildi. Reklam, yayın, maç günü ve tüm operasyonlardan gelen kazançlar göz önüne alınarak bir araştırma yapıldı. Beşiktaş’ın en büyük gelir kalemi 27 milyon euroyla yayın geliri olurken, pandeminin etkisiyle maç günü gelirinin 3.9 milyon euroya kadar düştüğü gösterildi. Öte yandan transfer harcamalarında da Beşiktaş’ın 2018-2022 arasında net harcamasının 15 milyon euro olduğu belirtildi. 2020-21 sezonunda da vergiler dahil edildiğinde siyah-beyazlıların zararının 44 milyon euroya ulaştığı saptandı.

Sekiz Avrupa ülkesinin şampiyonun yer aldığı listede en çok gelir elde eden 644 milyon euroyla Premier Lig’den Manchester City oldu. Aynı City, 294 milyon euroyla 2018-2022 arası en fazla transfer harcaması yapan kulüp de oldu.

Vergi sonrası zararlar hesaplandığında ise sadece Almanya’dan Bayern Münih zarar etmedi. Bayern Münih, 1.8 milyon euro kar duyurdu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MHK’dan Yeni Hakem Uygulaması

Türk Futbolunun Ağır Topları İşsiz Kaldı