in , ,

HarikaHarika BeğendimBeğendim

Sancılı başlangıç / ALİ KUNAK

Ligler başlamadan iki gün önce siz değerli viralspor okurlarına merhaba dediğimiz yazıda bu sezonun hakemler için daha start verilmeden iyi sinyaller vermediğini yazmıştık.

Süper Lig ve TFF 1. Lig’in ilk hafta müsabakalarında ki hakem yönetimlerine baktığımızda maalesef ki, iç karartıcı bir tablo ortaya çıktı.

Keşke yazdıklarımız da biz haksız çıksaydık ve hakemler iyi performanslarla beni mahcup etselerdi.

Ancak perşembenin gelişi çarşambadan belli olur derler ya, aynı o hesap.

Kahin olmaya hiç gerek yok.

Biz sezon boyu her hafta  maalesef bol bol ”HAKEM” konuşacağız.

Durum bunu gösteriyor.

Bir iki maç haricinde verilmeyen penaltılar, kendini yere bırakanlar için verilen penaltılar, verilmeyen sarı kartlar, kırmızı iken sarı karta indirgenen pozisyonlar, ikinci sarı kartı göstermemek için verilmeyen fauller, hakem-yardımcı hakem işbirliğindeki problemler, tespit edilemeyen ofsayt pozisyonları, buram buram eyyam kokan yönetim tarzları  ilk haftadan gündeme oturdu.

Oysa ki, Merkez Hakem Kurulu kendi içinde yaptığı görev bölümü değişikliği ile sanki geçen yıl yapılan hataların tek sorumlusu Metin Tokat’mış gibi bir manzara yaratmış, federasyon yönetimine bir günah keçisi olarak göstermişti Tokat’ı…

Şöyle 2 ay geriye gidecek olursak; Yıldırım Demirören haziran ayında yapılan TFF mali genel kurulunda Merkez Hakem Kurulunda değişiklik yapılacağı sinyalini vermişti.

Kulislerde Yusuf Namoğlu kurulunun kesinlikle değiştirileceği konuşulurken son anda Namoğlu, Demirören ve kurmaylarını ikna etmiş ve sadece Metin Tokat’ın MHK’den ayrılacağı öğrenilmişti.

Yusuf Namoğlu kendi koltuğunu korumak uğruna hiç düşünmeden sağ kolu Metin Tokat’ı feda etme sözünü vermişti.

TFF yönetimi bu değişiklik olacak diye beklerken istifası istenen Metin Tokat çetin ceviz çıktı ve istifa etmedi.

Bunun üzerine Yusuf Namoğlu kurul içerisinde görev değişikliği yaparak Metin Tokat’ı pasif göreve aldı.

Ve böylelikle, kendinden kelle isteyenlerin de talimatını bir yerde yerine getirmiş oldu.

Merkez Hakem Kurulu böyle bir uygulama ile bir kez daha hakemlik tarihine geçti.

Metin Tokat’ın belki bazı yönetimsel hataları olabilir.

Ancak spor camiasındaki herkes çok çok iyi bilir ki; Tokat ailesi dürüstlük timsali bir ailedir ve Metin’in de eğri-büğrü işlerle hiç alakası olmaz…

Tokat’ı pasifize ettiniz, günah keçisi yaptınız, kamuoyu önünde harcamaya kalktınız koltuğunuzu korumak uğruna Sayın Namoğlu…

Şimdi her şeyin düzeleceğini mi zannediyorsunuz?

Yanıldığınızı herhalde ilk hafta maçlarını seyredince anlamışsınızdır. Ekibinizde ki insanların sadakati her şeyden daha önemli olmalıydı.

Adım gibi eminim ki Metin Tokat yaptığı her icraatla ilgili mutlaka size bilgi vermiş ve müsaadenizi de almıştır. Sizden habersiz ve onayınızı almadan asla hiçbir icraat yapmamıştır.

Bence bu icraatla siz bu kurul içerisindeki kendinize en sadık  ve en çalışkan adamınızı arkaya attınız…

Kısa süre içerisinde bence yaptığınız bu hatadan büyük pişmanlık duyacaksınız…

Her yıl hakem hataları gündeme geldiğinde konuşulan klasik laftır “Bu hakemlerle bu lig bitmez” derler.

Ama hep bu hakemlerle biter liglerimiz.

Bu sene de bu lig, bu hakemlerle bitecek kesinlikle…

Ancak bu MHK ile çok çok zor.

ALİ KUNAK KİMDİR?

Faal futbol hakemliğini 18 yıl boyunca yapan Ali Kunak, o dönem B klasmanında Türkiye 1. Ligi düzeyindeki müsabakalarda hakemliğe ve FIFA kokartlı yardımcı hakemliğe kadar yükseldi.

Döneminde Ahmet Çakar, Erman Toroğlu başta olmak üzere tüm hakemlerin aradığı ve özellikle birlikte maça gitmeyi tercih ettiği yardımcı hakemdi.

Yurt dışında ülkemizi temsil ettiği müsabakalardaki kritik pozisyonlarda  vermiş olduğu doğru kararlarla da dikkat çekti.

1995-2002 yılları arasında 7.5 yıl süreyle Faal Futbol Hakemleri Derneği Ankara Şubesi başkanlığını da yürüten Kunak, hakemliği bıraktıktan sonra 4 yıl Oğuz Sarvan ve Mahmut Çetiner ile birlikte Merkez Hakem Kurulu Eğitim Komisyonu’nda çalıştı.

Bu süreçte Türk hakemliğindeki eğitime çağ atlattıran faaliyetlerde bulundu.

2004 yılında Sabri Çelik başkanlığındaki ve 2006 yılında Mustafa Çulcu başkanlığındaki Merkez Hakem Kurullarında 2 dönem genel sekreter olarak görev yaptı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsmail Kartal’ın işi çok zor / METİNER ERDEM

FENERBAHÇE-TRABZONSPOR MAÇINDA AYDINUS GÖREV YAPACAK