in

Şenes Erzik Türk Futbolundaki Krizi Yorumladı

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, “spor yasası”nın bu şekli ile çıkması halinde FIFA’nın müdahale edebileceğini söyleyerek, özerkliğin ortadan kalkacağını söyledi.

Milliyet gazetesinden Cemal Ersen’e konuşan Erzik, hakemler konusunda yaşanan gelişmeleri “facia” olarak değerlendirdi.

Şenes Erzik’in, Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonunda kabul edilen ve genel kurula sevk aşamasına gelen “spor kulüpleri yasası” ile ilgili endişeleri şu şekilde:

”Böyle bir şey olur mu? Kendi yaptıkları binayı, kendi kurdukları yapıyı yok etmeye çalışıyorlar. Ne yasası, öyle yasa mı olur? FIFA-UEFA ne der hiç düşünmüyorlar mı? Onları yok sayamazsınız. Yasa bu şekli ile çıkarsa, kulüplere yönetici bulamazlar. İşin sıkıntılarını anlamaları gerek. Galiba geçmişi tamamen unutmuşlar. Özerklik ortadan kalkar.

Biz öyle bir süreç yaşadık ki unutulmamalı. Dönemin siyasi otoritesi, Haluk Ulusoy’u ortadan kaldırmak istiyordu. Bakanlık yetkisini kullanarak TFF’yi olağanüstü genel kurula çağıracaktı. O zaman böyle bir hakkı vardı. Unutmuyorum, bayram arefesinde FIFA’da idim. Başkan Blatter toplantı sonrası bana, ‘Öğleden sonra yanıma gel, önemli şeyler konuşmamız gerek’ dedi. Gittim. Türkiye’de yaşanan tüm gelişmeleri not etmiş ve bir mektup hazırlamış. Tam zıttı ifadeler var. Dedi ki ‘bunlar uygulanırsa sizi derhal ihraç ederiz.’

Aldım mektubu Türkiye’ye döndüm. O zaman Mehmet Ali Şahin bakandı. Randevu istedim, İstanbul’da bir araya geldik. Yalvardım yakardım, siz genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırırsanız duvarlar tamamen yıkılır dedim. ‘Peki ne yapacağız?’ dedi. Hemen ardından statü değişikliğine gidildi ve kulüplere olağanüstü çağrı yetkisi verildi. Rahmetli Özhan Canaydın ve Mehmet Özhaseki’nin hazırladığı taslak kabul edildi. Çağrıyı kulüpler yaptı. Ben de yeni statüyü FIFA’ya gönderdim. Haluk Ulusoy ile Ayhan Bermek seçimde yarıştı, Ulusoy sınıfı geçti. Ama Ulusoy’un yakasını bırakmadılar. Hakkını vermem gerek, bakan Şahin mükemmel bir iş yaptı, bizi FIFA yaptırımlarından kurtardı. Kulağı çınlasın, herkesi dinler ve doğrusunu yapardı.”

Erzik, hakemlerle ilgili yaşananlar hakkında, “Yaşananlar tam bir facia. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Kimin görevi nedir belli değil. Ben böyle bir şey görmedim. Acıyorum, yazık. Söylenenler ve yazılanlar doğru ise çok yazık. Düzeltilmesi imkânsız görünüyor. Bu hakemlerin kabahati nedir, bilmiyoruz. Altında neler var açıklanmıyor. Ama bazı şeyler olduğu kesin. Tüm bunların paylaşılması gerek. İnsanların kafasında soru işareti kalmamalı. Gerçekler ne ise açıklanmalı. FIFA’da asbaşkan iken Hollanda, Almanya ve İspanya temsilcileri geldi. Biz daha çok para istiyoruz dediler, rest çekmeye kalktılar. Biz de Şampiyonlar Ligi projesi üzerine kafa yoruyoruz. İyi, güzel… Yapın organizasyonunuzu da hakemi nereden bulacaksınız diye sordum? Şaşırıp kaldılar. Hakem futbolun en önemli aktörüdür.” diye konuştu.

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, naklen yayın konusunda yaşanan kriz hakkında da ”İlk defa ben başlattım yayın konusunu. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş girmek istemiyorlardı yayın konusuna… Biz kendi televizyonumuzu kurarız demişlerdi. Süleyman Seba, Ali Şen, Faruk Süren, İlhan Cavcav, Celal Doğan, hepsini topladım ve ne yapılması gerektiğini anlattım. Benim zamanımda baba isimlerdi hepsi. Kanallar da büyükler dışındakileri istemiyorlardı. Ayrı ayrı girmeye çalıştılar. Televizyonları dolaşın, sorumlu sizsiniz dedim. Pazarlık yapın dedim. ‘Yok başkan, siz gidin’ diye konuştular. Ben de, ‘havuz varsa varım, havuz yoksa ben yokum” dedim. ‘Bir havuzda toplanacak paralar, şampiyonluklara göre pay alacaksınız’ dedim.

O zamanlar böyle paralar yok. Bin dolara Kocaelispor’un maçı yayınlanmıştı. Neyse dolaştık televizyonları. Aday üç kanal bulduk. Aydın Doğan, Dinç Bilgin, Erol Aksoy. Aralarında anlaşmışlar ama birbirine kazık attılar. Aksoy ilk yıl 40, ikinci sene 45, üçüncü sezon da 55 olmak üzere 140 milyon dolara imzasını attı.

Bugünkü durumu iyi görmüyorum. Kovid sonrası anormal şartlar altında bir futbol var dünyada. Yazık oldu. Otorite kalmadı. Kimi menajerleri, bazıları da yöneticileri suçluyor. Marka değeri düştü oyunun. ‘Nasıl bu hale geldik?’ diye sorgulayan yok.” ifadelerini kullandı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boluspor Reha Erginer’i Gönderdi

Gençlerbirliği’nde Bursaspor Hazırlıkları