in ,

GüldümGüldüm BeğenmedimBeğenmedim HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı BeğendimBeğendim

Söğüt İnşaat’a Eryaman Stadı Piyangosu

Söğüt İnşaat, aylardır sürüncemede kalan Eryaman Stadı inşaatını tamamlamak için piyango gibi bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

VİRALSPOR’un aldığı bilgiye göre, Melih Gökçek döneminde rezidans ve AVM arsası karşılığında 17 bin seyirci kapasiteli Eryaman Stadı’nı yapmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzalayan Söğüt İnşaat, stat kapasitesinin 22 bine çıkarılması ve UEFA kriterleri nedeniyle projede revizyonlar yapılması üzerine fark istemeye başlamıştı.

Mustafa Tuna’nın başkan olmasının ardından Büyükşehir Belediyesi, sözleşmenin arsa karşılığı yapıldığını belirterek fark ödemeye yanaşmaması üzerine de Söğüt İnşaat, işi yavaşlatmış, sezon öncesi açılması planlanan Eryaman Stadı’nın açılış tarihi sürekli ertelenmişti.

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun bizzat yerinde inceleme yaparak Eylül 2018 sonunda stadın açılacağını bildirmesine karşın, Söğüt İnşaat isteğinde direnmiş, Bakan’ın talimatına rağmen geçen sürede inşaat tamamlanamamıştı.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Ankaragücü taraftarının baskısından çekinen Gençlik ve Spor Bakanlığı, daha önce işletmesini aldığı Eryaman Stadı’nın inşaat işini de Büyükşehir Belediyesi’nden devralma kararı aldı.

Söğüt İnşaat ile masaya oturan bakanlık bürokratları, yeni sözleşme için çalışmalara başladılar.

Söğüt İnşaat’ın 17 bin kişilik stadın 22 bin kişiye çıkarılması, başta çatı sistemi olmak üzere projede yapılan değişiklikler için 50 milyon liralık fazla iş yaptığını bildirdiği, döviz kurlarındaki artışı da gerekçe göstererek 70-80 milyon liralık bir faturayı Bakanlığa sunduğu öğrenildi.

Bakanlık ile Söğüt İnşaat arasında görüşmelerin sürdüğü, firmanın istediği parayı küçük kesintilerle alacağı öğrenildi.

 STAT İKİNCİ YARIYA HAZIR OLACAK

VİRALSPOR’un görüştüğü Bakanlık yetkilileri, sözleşme hemen imzalansa da stat inşaatının büyük ihtimalle sezonun ikinci yarısına hazır olabileceğini bildirdiler.

Osmanlı Stadı’nın zemininin kış döneminde 3 takımı kesinlikle kaldıramayacağının altını çizen yetkililer, “Kış sezonunda maçlar Osmanlı Stadı’nda oynanırsa zemin çok bozulur. Futbol Federasyonu da bu statta maç yapılmasına izin vermez.  Bu yüzden Eryaman Stadı, mutlaka ikinci yarıya hazır hale getirilecek. Eryaman Stadı’nda inşaat, sözleşme imzalanır imzalanmaz hızlanır. Sezonun 2. yarısında da Ankaragücü ve Gençlerbirliği maçlarını bu statta oynarlar” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne için Özür Dileyeceğim?

İşte Avrupa’nın 15 Yenilgisiz Takımı