in

Kanun Teklifi Hapis Cezası Getiriyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nde, resmi sözleşme dışında üçüncü kişilere menfaat sağlayan başka işlemlerin tespiti halinde menajerin lisansını iptal ediyor. Ancak futbolcu ve yöneticilere çok daha ağır yaptırımlar planlanıyor.

ajansspor’un haberine göre, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülmek üzere TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa tasarısında menajerlik sözleşmeleri konusunda radikal değişiklikler getiriliyor. Hem süre kısıtlaması hem de resmi sözleşme dışında menfaat sağlanması halinde ağır cezalar öngörülüyor.

Teklifte, “Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığına ve TFF’ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti halinde taraflara idari ve adli yaptırım uygulanması amaçlanmaktadır” deniliyor. Bu da aşağıda görüleceği üzere hapis cezalarına kadar varan yaptırımlar demek.

Kulüplerin menajerlik ödemeleri nedeniyle büyük zararlara uğratıldığı yıllardır tartışılan konuların başında geliyor. Kanun teklifi menajerlik ödemelerine 2 milyon TL’nin altı ve üstü olmak üzere bir kriter koyuyor. Buna göre futbolcunun kazancı arttıkça menajerin alacağı yüzde düşecek.

Teklifte menajerlik ücreti için getirilen düzenleme şöyle: “Menajerin ücreti futbolcunun yıllık taban brüt geliri üzerinden hesaplanır. Söz konusu brüt gelirin hesabında; taşınır veya taşınmazların karşılıksız kullandırılması ya da mülkiyetlerinin nakli gibi diğer kazandırmalar ile başarı primleri veya bonus ya da imtiyaz gibi garanti edilmemiş olan menfaatler dikkate alınmaz. Menajere verilecek ücret en fazla; sözleşme süresince futbolcuya ödenecek brüt gelirin iki milyon Türk Lirasından az olması durumunda bu ücretin yüzde onuna kadar, brüt gelirin iki milyon TL’den fazla olması durumunda ise bu ücretin yüzde beşine kadar kararlaştırılabilir.”

Menajerlik sözleşmeleri 30 gün içinde hem TFF hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirilmek zorunda. Bir oyuncunun satışında kulübü temsil eden menajerin alacağı ücret için de üst sınır belirlendi:

Futbolcusunu başka bir kulübe transfer eden spor kulübü veya spor anonim şirketini temsil eden menajere, spor kulübü veya spor anonim şirketinin elde ettiği bonservis bedelinin yüzde onuna kadar ücret kararlaştırabilir.” Söz konusu sözleşme 1 hafta içinde federasyon ve bakanlığa bildirilecek.

Kanun teklifi resmi sözleşme dışında üçüncü kişilere menfaat sağlayan başka işlemlerin tespiti halinde menajerin lisansını iptal ediyor. Ancak futbolcu ve yöneticilere çok daha ağır yaptırımlar öngörüyor:

“Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TFF’ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti halinde, menajerin faaliyetine son verilir ve ilgili futbolcu üç aydan bir yıla kadar
müsabakalardan men edilir.”

Teklif bu konuda en ağır yaptırımı ise kulüp yöneticilerine getiriyor:

“Bu fıkraya aykırı davranan spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerine iki yıldan üç yıla kadar hak mahrumiyeti cezası verilir. Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri tarafından maddede belirtilen ücret sınırlamalarına uyulmaması durumunda haklarında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası uygulanır.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Oyuncu Değişikliği Kalıcı Hale Geliyor

İşte 1. Lig’deki Başkent Temsilcilerinin Kalan Maçları