in , ,

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Sporda Koronavirüs Alarmı

Sporda da tüm dünyada Koronavirüs alarmı verildi.

Uluslararası spor kuruluşları hep birlikte hareket ederek sporcuların virüsten etkilenmemesi için harekete geçti.

Özellikle Olimpiyat Komitesi ve UEFA gerekirse bazı dev organizasyonu iptal edebileceklerini, ya da yerlerinin değiştirilebileceğini belirtti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Üyesi Dick Pound, korona virüsünün olimpiyatlardan 2 ay önceye kadar kontrol altına alınmaması durumunda Tokyo Olimpiyatları hakkında kesin kararlar alabileceklerini, gerekirse yerinin değiştirilebileceğini söyledi.

UEFA İPTAL EDEBİLİR

UEFA İkinci Başkanı Michele Uva, korona virüsünü nedeniyle EURO 2020’de şehir değişikliği yapılabileceğini, tehdidin devam etmesi halinde Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne de ara verebileceklerini söyledi. İtalyan radyosu Rai’ye konuşan Uva, EURO 2020’nin tehlikede olup olmadığı sorusuna, “Ev sahibi ülkelerin bu konudaki kararlarına göre hareket edeceğiz. Biz turnuvayı iptal etmek ya da herhangi bir şehir değişikliği yapmak istemiyoruz. Ancak ev sahibi ülkelerden birisi virüse karşı garanti vermezse o zaman şehir değişikliği durumuna bakabiliriz” yanıtını verdi.

İTALYA TEHLİKEDE

İtalya, koronavirüsün en yaygın olduğu Çin ve Güney Kore’nin ardından dünyada üçüncü, Avrupa’da ise ilk ülke konumunda. Ülkede, ilk vakanın tespit edildiği günden bu yana ölü sayısı artıyor. Ülkenin finans, moda ve ticaret merkezi Milano’nun merkezi Lombardiya ile Venedik’i içine alan Veneto virüsten en çok etkilenen bölgeler oldu. Futbolun önemli ülkelerinden İtalya’da birçok maç iptal edilirken, önemli maçların da seyircisiz oynanmasına karar verildi. İtalya’da bu durum, diğer ülkelerde de endişeye yol açtı. İsrail, Yunanistan, Hırvatistan, İrlanda, Sırbistan ve Bosna Hersek gibi ülkeler vatandaşlarına İtalya’ya seyahat etmemeleri, Almanya, İngiltere, ABD ise dikkatli olmaları uyarısı yapıyor. Fransa ve Romanya ise, Lombardiya ve Veneto bölgelerinden gelenlere karantina uygulayacak.

PARA YÜZME TAKIMI DÖNDÜ

İtalya’nın Ligniano Sabbiadoro kentinde yapılacak olan Para Yüzme Dünya Serisi, sınıflandırmaların başlayacağı günde ve müsabakalara iki gün kala korona virüsü tehdidinden dolayı iptal edildi. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Yıldırım yaptığı açıklamada, ”Kafilemizin sağlığı her şeyden önce gelir, bu nedenle hiç zaman kaybetmeden iptalin öğrenilmesinden 5 dakika sonra kafilemizin biletleri değiştirilerek acilen ülkemize dönmeleri sağlandı. 5 sporcu iki kadın iki erkek ve iki antrenör hemen geri getirildi. Kafilemiz sağlıklı bir şekilde yurda döndü” dedi.

BİR İPTAL DE TEKVANDODAN

Dünyada birçok ülkeyi etkileyen koronavirüs nedeniyle bir iptal kararı da tekvandodan geldi. Türkiye Tekvando Federasyonu’ndan alınan bilgiye göre, 2 Mart’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılacak olan Asya Açık Para Tekvando Turnuvası koronavirüs nedeniyle iptal edildi. Türkiye Para Tekvando Milli Takımı için planlanan Lübnan seyahati ve sonrasında yapılacak Japonya hazırlık kampı sporcuların sağlığını riske etmemek adına programdan çıkarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray 8’de 8 Peşinde

TFF 1. Lig’de Günün Sonuçları