in

Sporun, Siyasetin Arka Bahçesi Olmasını İstemiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, sporun, siyasetin arka bahçesi olmasını istemediklerini söyledi.

Yasemin Öney Cankurtaran, başkanlığını yaptığı CHP Spor Kurulu’nun çalışmaları hakkında bilgi verirken, “Sporda kutuplaştırıcı dilin tribünlere kadar indiğini görüyoruz. Tribünler toplumun en hassas sinir uçlarıdır. Lütfen siyaseti tribünlere bulaştırmayalım. Siyasetin gergin, kutuplaştırıcı dilini spordan uzak tutalım” diye konuştu.

Cankurtaran, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Spor Kurulu olarak, Türkiye’de sporu hak ettiği noktaya getirmeyi, milli bir spor politikası oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, sporun, siyasetin arka bahçesi olmasını istemediklerini vurguladı.

Sporun insan odaklı politikalarla geliştirilmesi ve liyakata önem verilmesi gerektiğini kaydeden Cankurtaran, Türk sporunun, dünyada hak ettiği yerde olmadığını ifade etti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün spor konusunda, döneminin çok ötesinde hedefler koyduğunu hatırlatan Yasemin Öney Cankurtaran, bugün Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığının beden eğitimi derslerine ket vurması, amatör kulüplere sahip çıkılmaması, alt ve üst yapı eksiklikleri nedeniyle sporcu yetiştirilemediğini dile getirdi.

Cankurtaran, sporda kullanılan dile dikkati çekerek, “Sporda kutuplaştırıcı dilin tribünlere kadar indiğini görüyoruz. Tribünler toplumun en hassas sinir uçlarıdır. Eğer gerginleştirici, kutuplaştırıcı söylemlerle o sinir uçlarını harekete geçirecek konuşmalar yaparsanız, çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırız. Lütfen siyaseti tribünlere bulaştırmayalım. Siyasetin gergin, kutuplaştırıcı dilini spordan uzak tutalım.” diye konuştu.

Engelli ve kadın sporcuların önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Cankurtaran, CHP’nin yaşanan sorunları Meclis’e taşıyarak çözümler aradığını ifade etti.

Yasemin Öney Cankurtaran, Spor Kurulu olarak 20 Ocak’ta seçimle tüm alt kurulları yenileyeceklerini, çalışmalara “seçilmiş bir kurul” olarak devam edeceklerini bildirdi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beşiktaş’ın Yeni Transferi Vida Geliyor

Gaziantepspor’un Anahtarı Valiliğe Teslim Edildi