in

GüldümGüldüm

Stadyumdaki Çökme Kanıtlandı

Trabzon’da 40 bin kişilik stadyumun da bulunduğu dolgu alanın yer yer çöktüğü, yer yer yükseldiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Avrupa Uzay Ajansı Sentinel-1 uydusundan alınan verilere dayanan uluslararası makaledeki verileri yorumlayan Prof. Dr. Osman Bektaş, stadyumda çatlamalar, kırıklar ve ayrılmalar tespit ettiklerini stadyumdaki deformasyonun 2016’dan bu yana devam ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Avrupa Uzay Ajansı’na ait uydudan alınan verilerden stadyumun bulunduğu bölgede yoğun çökme ve yükselme olduğu, bazı alanların yılda 9.7 milimetre çöktüğü; bazı alanların ise yılda 3.9 milimetreye kadar yükseldiği tespit edildi.

“Geocarto International” adlı dünya çapındaki en üst düzey bilimsel dergide 3 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan makale, hem 40 bin kişilik stadyumun bulunduğu kompleksin, hem de Akyazı dolgu alanı üzerinde, Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin hemen yanında, aynı dolgu alanı üzerinde maliyeti 1.1 milyar lira olarak açıklanan Türkiye’nin en büyük hastanelerinden 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi’nin risk altında olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adem Büyük, Yeni Malatyaspor’un Futbol Sorumlusu Oldu

Ankaragücü’nde Transfer Yasağı Kalkmıyor