in

Süper Lig Atamalarını Hibrit Sistemle Yapacağız

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Sabri Çelik, bu sezon Türk hakemliğinde tarihi uygulamalara tanıklık edileceğini belirterek, “Gerekirse bazı Avrupa ülkeleri ile UEFA ve CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Konfederasyonu) arasında yapılan hakem değişim programını biz de uygulama arzusundayız. Bu sadece elit ve birinci kategori hakemleri kapsayacak.” dedi.

Yeni sezona pek çok yenilikle girildiğini dile getiren Çelik, “Süper Lig atamalarını hibrit sistemle yapacağız. Yazılan ve test edilen bir uygulamayla 3 ayrı havuzda toplanılan 40 ayrı kaynak ile atamalar otomatik olarak önümüze gelecek. MHK takdiri ancak çok zorunlu olursa devreye girecek. Bu programın detaylarını şeffaflık adına futbol paydaşlarına açmaya hazırız. Eğitim konusuna gelince, yabancı hakem eğitimcimiz UEFA Hakem Kurulu Başkanı Roberto Rossetti’nin yardımcısı Hugh Dallas oldu. Bu konuda federasyonumuz kendisiyle anlaştı. 12 yıldır UEFA Hakem Kurulunda görev yapan Dallas’ın deneyimlerinden faydalanacağız. Kendisi bir operasyon geçirdiği için gelemedi ama sizlere çevrim içi hitap edecek. Ayrıca, bu seminerde UEFA VAR eğitimcisi bize UEFA’nın VAR yaklaşımını ilk ağızdan aktaracak. Sezon boyunca uygulayacağımız VAR çizgisi, UEFA’nın çizgisiyle aynı olacaktır. Gerekirse bazı Avrupa ülkeleri ile UEFA ve CONMEBOL arasında yapılan hakem değişim programını biz de uygulama arzusundayız. Bu sadece elit ve birinci kategori hakemleri kapsayacak. Karşılıklılık ilkesi ön planda olacak. Artık hakemlik adına yeni bir dünya açılıyor.” diye konuştu.

Sabri Çelik, FIFA’da yapılan uygulamaya benzer şekilde ayrı VAR kadrosu kuracaklarına, gerekirse diğer ülkelerden de VAR hakemlerinin devreye sokulacağını ve bu sezondan itibaren biri statta biri Riva’da olmak üzere iki gözlemcinin müsabakaları izleyeceğini sözlerine ekledi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lamine Diack Ankaragücü’ne İmza Attı

Otoritelerden Dünya Atletizm Şampiyonası Değerlendirmesi