in

Süper Lig Kulüpleri Yabancı Hakemde Israrcı

Fenerbahçe ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, ”Biz orta saha yabancı hakem görüşünü bir kez daha federasyona ileteceğiz. Federasyonun görüşünün daha çok VAR hakemi konusunda olduğunu da görüyoruz.” dedi.

Hakem konusunun kronikleşmiş bir sorun olduğunu ve yurtdışında, Türkiye’deki şampiyonlukların sahada değil, dışarıda alındığı algısını yarattığını ifade eden Ali Koç, ”Son 10 yılda hakem hatalarından en çok canı yakan kulübün başkanı olarak söylüyorum, bu kronikleşmiş bir problem. Bu sezondan sezona oluşan bir şey değil. 20 yıldan beri gelişerek bu hale gelmiş bir şey. Teknik direktör arayışlarını sürdürürken Türk futbolundaki hakem hatalarının yurt dışına yansıma şeklini fark ettik. Bu sorun yurtdışında da Türkiye’deki şampiyonlukların sahada değil, saha dışında alındığı algısını yarattı. Bunu ben de bizzat yaşadım teknik direktör ararken.” diye konuştu.

Hakem sorununun tüm kulüplerin ortak sorunu olduğunu kaydeden Koç, şunları söyledi:

”Mevcut federasyonumuz iyi niyetiyle bir şeyler yapmaya çalışıyor ama kulüplerin sabırlı olması lazım. Her işi kötü giden kulüp 2-3 haftada bir yaygara çıkartırsa yol alamayız. Bir de bu yaygaranın karşılığı alındığı taktirde hiçbir yol alamayız. Hakem sorunu hepimizin ortak sorunu ve elimizde bu hakemler var. Şimdi yabancı hakemler konusunda 2 soru var: Yabancı hakem VAR’da mı olacak, ortada mı olacak yoksa her ikisinde de yabancı hakem mi olacak? Kulüpler Birliği olarak şöyle bir fikrimiz var: Şu an 22-23 tane hakemimiz var. Bunun 29 olması gerekiyor. Bu sezonu pilot sezon olarak sayıp bu boşluğu yabancı hakemlerle kapatmamız gerektiğini düşünüyoruz. Federasyonumuz ise VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. Bu da pozitif bir adım. Görüştükleri bazı ülkelerden olumsuz cevap aldılar. Diğer ülkelerde de sadece VAR hakemi olan hakem sayısı az. Ama girişim var. Biz orta saha yabancı hakem görüşünü bir kez daha federasyona ileteceğiz. Federasyonun görüşünün daha çok VAR hakemi konusunda olduğunu da görüyoruz.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2022 Dünya Kupası’nda Program ve Sonuçlar

Potanın Perileri’nden Tarihi Fark