in

Süper Lig’i 2. Bitiren Takımın Şampiyonlar Ligi Yolu Uzun

Süper Lig’de son 2 haftaya girildi. Galatasaray şampiyonluk yolunda rakiplerinin bir adım önünde.

Sarı kırmızılı ekibi takip eden Fenerbahçe, Başakşehir ve Beşiktaş için şampiyonluğun yanı sıra Şampiyonlar Ligi’ne katılmak da son derece önemli.

Takımlar sezon planlamalarını Avrupa kupalarına göre şekillendiriyor. Bir ekibin sezonu daha erken açması, transferi daha çabuk bitirmesi gibi kriterlerin tümü ligi kaçıncı sırada bitirip, Avrupa kupalarına kaçıncı turdan katıldığıyla alakalı.

Süper Lig’i şampiyon olarak tamamlayan takım Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılacak ve ilk Avrupa maçına 18 Eylül’de çıkacak.

Ligde yeni sezon Ağustos’ta başlayacağı için şampiyon takımın işi diğerlerine göre daha kolay olacak.

Şampiyonluğa en yakın takım olan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’ne katılırsa kuraya dördüncü torbadan girecek. Fenerbahçe ve Başakşehir için de aynı şey geçerli olacak.

Ancak Beşiktaş, UEFA sıralamasında kendisinden yukarıda olan takımların elenmesi halinde kuraya 2. veya 3. torbadan katılabilir.

Ligi ikinci sırada bitiren takım Şampiyonlar Ligi eleme turuna katılım hakkı kazanıyor. Değişen statü sonrası görece daha kolay takımlarla karşılaşacak olan lig ikincisi, 2 ön eleme ve 1 play-off olmak üzere 3 tur geçmek zorunda.

Eleme maçları 24-25 Temmuz tarihlerinde başlayacağı için lig ikincisi sezonu 20-25 Haziran arası açacak.

Burada en büyük sorun ise bu yaz düzenlenecek Dünya Kupası olarak görülüyor. Dünya Kupası hem transfer dönemini etkileyecek hem de oyuncular milli takımlardan yorgun döneceği için kadro sıkıntısı ortaya çıkabilir.

TÜRKİYE KUPASI’NI KAZANAN TAKIM SENARYOLARI DEĞİŞTİRECEK

Süper Lig üçüncüsü UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak. Eleme oynayıp oynamayacağı ise Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı almasına bağlı olacak.

Kupayı Akhisar kazanırsa ligi üçüncü bitiren takım 3. ön elemeden kupaya katılacak ve maçları 9 Ağustos’ta başlayacak. Kupayı Fenerbahçe kazanıp ligde de 2’nci olursa, lig üçüncüsü doğrudan gruplara kalacak ve maçları 20 Eylül’de başlayacak.

Türkiye Kupası, ligi 4’üncü sırada bitiren takımı da etkileyecek. Lig dördüncüsü UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak ve maç takvimi 2. ön eleme turundan başlayacak.

Dördüncü olan takım bu durumda ilk maçına 26 Temmuz’da çıkacak ve sezon hazırlıklarına yine erken başlamak zorunda kalacak. Bu seçenekte de, Fenerbahçe kupayı kazanıp ligi ilk 2’de bitirirse dördüncü olan takım 3’üncü elemeden şampiyonaya dahil olacak ve ilk maçını 9 Ağustos’ta oynayacak.

Türkiye Kupası finalinde Akhisarspor’la Fenerbahçe karşı karşıya gelecek. Akhisar, kupayı kazanması durumunda ülkemizi gelecek yıl Avrupa Ligi’nde temsil edecek.

Fenerbahçe’nin kupayı kazanması durumunda ligi 5. sırada bitiren takım Avrupa Ligi’ne katılmak için ön eleme turu oynamaya hak kazanacak. Ligde 5. sıra için Trabzonspor, Göztepe ve Sivasspor yarışıyor.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere’de Kadın Futbolu Maçında Taraftar Rekoru

Batı Konferansı Finalinde Houston’un Rakibi Warriors