in ,

Süper Lig’in En Değerlisi Seri

Süper Lig takımları yeni sezon öncesinde kadrolarını güçlendirmek için en ekonomik, en uyum sağlayacak oyuncuları ararken, takımların piyasa değerleri geçen yıllara oranla düşüş gösterdi.

Finansal Fair Play (FFP) kriterleri ve geçmiş dönemlerden kalan borçlar takımların son derece dikkatli davranmasına neden oldu.

Geçen sezon en değerli takım sıralamasında çok yakın rakamlarla birbirlerini takip eden üç büyüklerin arasındaki denge 98 milyon 450 bin euro değere ulaşan Galatasaray lehine bozuldu.

Peşinden gelen Beşiktaş’a 26 milyon euro, üçüncü sıradaki Fenerbahçe’ye 29 milyon euro fark atan sarı kırmızılar adına dengeyi taraftarın ilk maçta “Kakaolu Xavi” lakabını taktığı Jean Michael Seri bozdu.

Galatasaray’ın, İngiltere Premier Liginden düşen Fulham’dan kiraladığı Fildişi Sahilli futbolcu, 25 milyon euro’luk piyasa değeri ile hem ligin en değerlisi oldu hem de takımının farkı açmasını sağladı.

Trabzonspor’un 20 yaşındaki yıldızı Abdülkadir Ömür, 15 milyon euro’ya ulaşan piyasa değeri ile ligin en değerli ikinci futbolcusu olmayı başardı.

Başakşehirli Edin Visca, Beşiktaşlı Adem Ljajic, Fenerbahçe’nin yeni transferi Max Kruse 12 milyon euro’luk değerleriyle Seri ve Ömür’ü takip etti.

Geçen sezon Fenerbahçe’ye geldiğinde 18 milyon euro ile Süper Ligin en değerli futbolcusu olan Victor Moses, performansı ile geriye düştü. Nijerya asıllı futbolcu, 11 milyon euro ile en değerli altıncı oyuncu oldu.

FUTBOLCU                YAŞ    TAKIM    PİYASA DEĞERİ

Jean Michael SERİ    28      G.SARAY       25 milyon euro

Abdülkadir ÖMÜR      20      TRABZONSPOR         15 milyon

Adem LJAJİC             27      BEŞİKTAŞ      12 milyon

Max KRUSE                31      FENERBAHÇE  12 milyon

Edin VİSCA                 29      M.BAŞAKŞEHİR         12 milyon

Victor MOSES            28      FENERBAHÇE  11 milyon

Domagoj VİDA          30      BEŞİKTAŞ      10 milyon

Mbaye DİAGNE         27      G.SARAY       9 milyon

Garry RODRİGUES     28      FENERBAHÇE  7.5 milyon

Cristian LUYİNDAMA  25      G.SARAY       7.5 milyon

Written by Esmer Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lig Başlamadan Sakatlıkla Boğuşmaya Başladılar

Beşiktaş Pedro Rebocho’yu Resmen Açıkladı