in ,

SÜPER LİG’İN YENİ GÖZDE FUTBOLCU PAZARI FRANSA

Süper Lig, yeni sezon öncesi yapılan yabancı transferlerinde adeta Fransa’dan yapılan oyuncuların akınına uğradı.

Türk futbolunda Yugoslav ekolüyle başlayan yabancı furyasını yıllar içerisinde Alman futbolcular, sonrasında da Afrika kıtasından transfer edilen futbolcular izledi.

90’ların ikinci yarısından itibaren süren Brezilya hegemonyası ise son yıllarda etkisini giderek kaybediyor.

Yeni sezon öncesi yapılan transferlere göz attığımızda ise Fransa’da yetişen futbolcuların sayısındaki çarpıcı artış dikkat çekiyor.

GELECEKLER DE VAR

Sofiane Feghouli’nin transferinde Galatasaray geri sayımdayken, Fenerbahçe de Ben Arfa’yı kadrosuna katmak için yoğun bir çaba içerisinde. İki kulübün bu yaz yaptığı transferlere bakıldığında Fransa kaynaklı oyuncu sayısının bir hayli fazla olduğunu görüyoruz.

Mathieu Valbuena, Bafetimbi Gomis ve Younes Belhanda takviyeleriyle şampiyonluk yolunda iddialı bir kadro kurmak isteyen Fenerbahçe ve Galatasaray’daki Fransız modasına ligdeki çoğu takım da ayak uydurdu.

Süper Lig’de 2017 yazında bugüne kadar yapılan 78 yabancı transferinin 26’sı profesyonel kariyerine Fransa’da başlayan futbolcular. Yabancı transferlerin %33’üne tekabül eden bu sayıda Yeni Malatyaspor ve Göztepe 4’er transferle başı çekiyor.

Bu yıl en büyük pazar haline gelen Fransa Ligi 16 futbolcuyu Süper Lig’e gönderdi. 10 Süper Lig ekibi kadrosuna geçen sezonu Fransa Ligi’nde geçiren oyunculardan takviye yaptı.

Uzun yıllar boyunca Süper Lig’in en büyük yabancı futbolcu kaynağı olan Brezilya Ligi ise eski günlerdeki ilgiden uzak. Bugüne dek 7 sambacı transfer edilirken, Brezilya Ligi’nden gelen tek isim Galatasaray’ın Sao Paolo’dan transferi Maicon oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ben Arfa Fenerbahçe’ye Doğru

RAMİL GULİYEV FORMUNUN ZİRVESİNDE