in ,

BeğendimBeğendim

Tahterevallici Melih Ortunç / ARTUN TALAY

Metin Kurt ve arkadaşları profesyonel sporcuları, Melih Ortunç ve arkadaşları da atlet ve olimpik sporcuları bilinçlendirmeye çalışıyordu.

Melih Ortunç, “ Sporun baş aktörü sporcudur, sporcu olmazsa gerisine ne gerek var” derdi.

Genç sporculara, Albert Camus’u okuyun; Fransa Cezayir’i işgal edince Albert Camus, “Ben insanı düşerken gördüm, onun için hep insanı yazıyorum, insanı ayağa kaldırmaya çalışıyorum” demiştir.

Melih Ortunç da, “Ben de sporcuyu düşerken gördüm, Metin Kurt’lar profesyonel biz de amatör sporcuları ayağa kaldırmaya çalışıyoruz” diyordu.

Genç sporculara “Topluma kendinizi anlatın, hayallerinizden söz edin, ama hakaret etmeyin, yanlış bilgi vermeyin” derdi.

Yine şöyle derdi.

”Son bir yıl içinde kendinize verdiğiniz üç ödülü sayamazsınız. Çünkü sporcu olarak başkalarını memnun etmeye programlanmışsınız. Fakat hayatta her şey değişebilir, dengeler değişebilir, bunun için kurulmuş olan Amatör Sporcular Derneği’nde toplanın.”.

Genç sporculara, size şu soruyu sorarak alay ederler; “Hala atletizme, cimnastiğe, haltere, yüzmeye, eskrime devam ediyor musun? Yani yapacak başka şey bulamadın mı?” demek isterler.

“Bir yanlışı gömmeye çalışmak en büyük hatadır. Toprağın altında büyüdükçe büyür, bir gün karşınıza ağaç olarak çıkar. Sporda yaşanan budur.” derdi.

Amatör sporculara “Kimse sporculara hak ettiği şeyi vermez, kendin alacaksın.” demesine rağmen hala Amatör Sporcular Derneği’ne üye olmamış sporculara onları ikna etmek için şu örneği verirdi.

“Bertolt Brecht’i okuyun. Hepiniz tahterevallinin ne olduğunu bilirsiniz. Sadece tahtadır. Tahterevallide bazıları hep yukarıda kalırlar, çünkü altta oturanlar, kalkmak istemezler. Yukarıdakiler de hep onlar aşağıda otursun isterler ki, kendileri hep yukarıda kalsınlar.”

“Spor tahterevallisinde de neden birileri hep yukarıda, atletler ve amatör sporcular aşağıda. Hiç düşündünüz mü?”

Macar asıllı eşi Gabi ile birlikte 1977’de Macaristan’a gitti. A.S.D.’nin “Kitle Sporu” dergisi uzun yıllar ayda bir yayımlandı. Türkiye’nin en nitelikli spor dergisiydi. Onu kaybettiğimizi Osman Pehlivan hocamızdan öğrendim.

Melih Ortunç spor tahterevallisinde aşağıda oturmakta ısrar edenleri bilinçlendirmeye çok uğraştı.

Bunun için Türkiye’de A.S.D ve yayın organı kitle sporunu, dünyada da Olimpik Spor Hareketini hep savundu.

Written by viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü’nde Altay ve Sedat Yok

Galatasaray Babel’i Sağlık Kontrolünden Geçirdi