in

Tam Kapanmada Nereler Açık, Nereler Kapalı?

Tam kapanma bu akşam saat 19:00’da başlıyor, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar kesintisiz sürecek.

Bugünden itibaren 17 günlük tam kapanmada istisnalar dışında tüm iş yerleri kapalı olacak, şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek ve sokağa çıkma yasağı olacak.

Tam kapanmada yasaklara uymayanlara 3 bin 150 lira idari para cezası kesilecek

3 haftalık tam kapanmanın yaşanacağı sokağa çıkma yasağı ve koronavirüs tedbirleri neleri kapsıyor, nereler açık nereler hangi günler ve saatler kapalı olacak.

YEMEK YERLERİ

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecekler.

FIRINLAR

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

SEYAHATLER

Tam kapanma süresince şehirlerarası seyahat zorunlu haller dışında yasak. Yurt içi uçuş ve seyahatlerde izin belgesi zorunlu olacak, HES kodu sorulacak. Uçak hariç şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları, yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sini kabul edecek ve araçta yolcuların oturma şekli sosyal mesafenin sağlanması için 1 dolu-1 boş olacak. Yeni dönemde bilet satışı seyahat izin belgesine bağlanırken, daha önce bilet alan kişiler seyahat edebilecek, yasak kapsamında olmayacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ

İzin belgesi için e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı’na ait e-Başvuru, ALO 199 veya valilik-kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurulları’na başvurulması gerekiyor.

KONAKLAMA TESİSLERİ, OTELLER

Şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar yasaktan muaf olacak. Kısıtlama döneminde otel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebilecek.

YABANCI TURİSTLER

Geçici ve kısa süre için Türkiye’de bulunan turistler yasaktan muaf olacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statüye sahip yabancılar sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

CENAZE – DEFİN İŞLEMLERİ

Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlar yasaktan muaf olacak. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak. Şehir dışındaki birinci derece yakının cenazesine katılacak olanlar, e-devlet’ten veya ALO 199’u arayarak izin belgesi oluşturacak.

MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK?

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazarları kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek.

YASAKTAN MUAF OLAN YERLER

Hastaneler, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar.

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışını yapan iş yerleri ile buralarda çalışanlar.

Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, kara yolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri ve PTT çalışanları.

Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar.

Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar.

Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre gibi ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve çalışanları.

Oteller ve konaklama yerleri ile çalışanları.

SOKAK HAYVANLARINA YÖNELİK BAKIM

Sokak hayvanlarını besleyenler, hayvan barınakları, çiftlikleri, bakım merkezlerinin görevlileri, gönüllü çalışanları ve Hayvan Besleme Grubu üyeleri

EVCİL HAYVAN İHTİYACINI KARŞILAYANLAR

İkametinin önüyle sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının ihtiyacını karşılamaya çıkanlar.

BASIN ÇALIŞANLARI

Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.

BENZİNCİLER

Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar.

KARGO, SU VE TÜPÇÜLER

Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları.

YURT – PANSİYON GÖREVLİLERİ

Yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

ÖZEL GEREKSİNİMİ OLANLAR

Otizm, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile veli veya vasileri.

SPOR MÜSABAKA GÖREVLİLERİ

Yurt içi ve dışı müsabaka, kamplara katılacak milli sporcular, seyircisiz, profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler.

SINAVA GİRECEKLER VE GÖREVLİLERİ

ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ve bu kişilerin yanlarında bulunan refakatçileri, sınav görevlileri.

ARAÇ MUAYENESİ

Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri

ADLİYELER AÇIK MI?

Zorunlu müdafi-vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar, adliyelere gitmesi gereken taraf veya vekilleri.

BANKA ŞUBESİ

10.00-16.00 arasında sınırlı sayıda şube ve personelle hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları

NOTERLER

Nöbetçi noterler ile çalışanları

5 GÜN İÇİNDE İKAMETİNE DÖNENLER

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler.

CEZA İNFAZ KURUMUNDAN SALIVERİLENLER

Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boşuna Kulis Yapmasınlar… Bu Sene Küme Düşme Olacak

Süper Lig’de 40, 41 ve 42. Haftanın Programları Açıklandı