in ,

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Tarihi 19 Mayıs Stadyumu’na Kazma Vuruldu

Yıkımı yılan hikayesine dönen tarihi Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda söküm işlemleri başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geçen hafta içinde açıklanan maç oynanamaz kararında; 28 bloktan oluşan statta 20 blok iç demirlerinin kopmak üzere olduğu açıklanmıştı. Raporda blok ömrünün 50 yıl olduğu vurgulanırken 19 Mayıs Stadyumu’nun bu süreyi 29 yıl geçtiği belirtilmiş, stadın tekrar açılmasının imkansız olduğu ifade edilmişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından 1936 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından açılışı yapılan stadyumda söküm işlemleri başladı.

İlk olarak stadın çimleri ve koltukları sökülmeye başlandı.

20 Temmuz’da yapılacak yıkım ihalesinin ardından, planlamaya göre 4 yıl içinde mevcut alana 55 bin kapasiteli yeni stat yapılacak.

1936 YILINDA İNÖNÜ AÇTI

Ankara Stadyumu' adıyla Başbakan İsmet İnönü tarafından 15 Aralık 1936 Salı günü açıldı. Başkente bir spor kompleksi inşa edilmesi konusu, Başbakan İnönü’nün, 1932’de İtalya’ya yaptığı seyahat sonrasında gündeme gelmiş ve bir yarışma açılmıştı. 

İtalyan mimar Paolo Vietti-Violi’nin projesi yarışmayı kazanırken, spor tesislerinin yapımına 1934 yılında başlandı. 

19 Mayıs Stadyumu, bir ilk olmasından ötürü, genç Türkiye Cumhuriyeti için büyük önem taşımaktaydı. Siyasi, sosyal ve kültürel alanda devrimlere imza atan Türkiye Cumhuriyeti, ”gençliğe emanet edilmiş” ve spor alanında da devrim yaşıyordu.

Açılış gününü haberleştiren “Ulus” gazetesinin 15 Aralık 1936 Salı tarihli nüshasının “Stadyumu Bugün Başbakanımız Açacaktır” başlıklı haberinde, daha o yıllarda geleceğe doğru nasıl adımlar atıldığı gözler önüne serilmekteydi:

ÇİMLER RULOLAR HALİNDE TOPLANIYOR

“İçinde Türk gençliğinin değerli kabiliyet ve kudretinin inkişafına imkân vererek spor tarihimize şerefli neticeler kazandıracak olan bu büyük eserin kuruluşuna 1934 senesinde başlanmıştır. Hipodrom da dâhil olarak bütün inşa ve tesviye sahası 1.200.000 metre murabbalık çok geniş bir toprak parçasını çevresi içine almıştır. Şimdiye kadar tamamlanan kısımlar Stadyumda; 15000 kişilik olimpik stadyum, bu stadın futbol sahası, atletizm pisti, bir, iki ve üçüncü mevki tribün, lokanta çay salonu, giyinme, soyunma yerleri, matbuat ve hakem odaları tamamen yapılmıştır. Gene bu olimpik stada maraton kulesi, depolar, hoparlör tesisatı, ayrıca 3 futbol ve bir atletizm sahası, direktörlük binası bitmiş ve umumi direnaj yapılmıştır. Sulama tesisatı da hazırdır. Stadın ağaçlanmasına başlanmıştır. Yapılacak olan kısımlar arasında kapalı ve açık yüzme havuzları, kapalı spor binası, tenis kulübü ve tenis kordları vardır. Şimdiye kadar yapılan kısım için hipodrom dâhil olmak üzere 2.200.000 lira sarfedilmiştir. Daha, tahminen bir buçuk milyon harcanacaktır.”

KOLTUKLAR SÖKÜLMEYE BAŞLANDI

Stadyumun açılışı dolayısıyla düzenlenen turnuvaya İstanbul’dan Fenerbahçe ve Galatasaray, İzmir’den Altınordu takımları davet edildi. 

Başkenti ise Ankaragücü temsil etti. Başlama vuruşunu Başbakan İsmet İnönü’nün yaptığı maçta Ankaragücü, Galatasaray’ı 2-1 yendi. 

Turnuvada ise tüm maçlarını kazanan Fenerbahçe birinci oldu ve Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda kupayı kaldıran ilk takım olarak tarihe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak Yılmaz 5 Hafta Yok

Barcelona’dan Rekor Kazanç