in

BeğendimBeğendim HarikaHarika

Tavizsiz Takip

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için atletizm uzmanı Münir Yaraş birkaç ipucu verdi.

Atletizm yarışma sezonu Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası, Elmas Lig ve diğer organizasyonlarla doluydu. Üç aşağı beş yukarı, ünlü atletler performanslarını sezon boyunca sürdürebiliyorlar. Yarışma sezonuna yayılan bir form grafiği gözledik.

Bu başarının nedeni antrenör menajer ikilisine bağlıdır. Marka sponsorlar da bu performansı gösterenleri desteklemektedirler. Bu iş herkesin üstüne düşeni yaptığı, profesyonel çark halini almış durumda.

Biz ise bir yarışa odaklanıyoruz. Her şeyi bildiğini zanneden bu yapıda zaten saygı da yok. Yani atletizmde kral çıplak!

Münih’te yapılan Avrupa Şampiyonası ilginç örneklerle doluydu.

Yunanlı yürüyüşçü kadın atlet 38 yaşında garson. Akşama kadar çalışmasına rağmen, hem 35 kilometrede hem de 20 kilometrede Avrupa Şampiyonu oldu. Bu arada bizim yürüyüşçüler devamlı kamptaydılar!

Başka bir örnek ise Etiyopya kökenli Norveçli kadın atlet 36 yaşında 10.000 metrede ikinci oldu.

Bizim elimizde Aras Kaya ve Hilal var. Aras’ı pamuklar içine sarmak lazım.

Hilal’i ise yıllar önce koştuğu 3.000 metre engellideki 8.03’lük derecesinden çok uzak.

Yasemin Can’a gelirsek, 2016 yılında 10 saniye daha iyi dereceye sahipti. 6 yıl önceki Yasemin nerede? Çünkü onu koşturan antrenörle bağ koparıldı.

Münih Avrupa Şampiyonası’nda dekatloncu atletin çırpınarak madalyaya ulaşması, Alman atletin yarış sonunda yere düşecek şekilde performans göstermesi, İsveçli kadın atletin binde dört iyiyle madalya alması, artık madalyanın aslanın midesinde olduğunu gösteriyor.

Copello’nun kendini yere atarak, İspanyol çocuğun 110 engelliyi binde bir iyiyle alması madalya alabilmenin zor olduğunu gösteren başka örneklerdir.

Ama diğer ülke örneklerine dayalı başarılar, o ülke federasyonlarının tavizsiz ve etkin takipleriyle olmuştur.

2024 Olimpiyatları için kafamda doğru işler yapılırsa atletizmde 4 madalya var.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göztepe’nin İlk Tercihi Volkan Demirel

Samsunspor’da Bayram Bektaş Gönderildi