in

BeğendimBeğendim BeğenmedimBeğenmedim HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı GüldümGüldüm

Tenis Kuralları Nelerdir? Tenis Nasıl Oynanır?

Merhabalar bu yazımızda tenis sporu ile ilgili faydalı bilgiler vereceğiz. Yazımızda değineceğimiz konular sırayla şöyle:

  • Tenisin Tarihi
  • Tenis Nedir ve Tenis Nasıl Oynanır?
  • Tenis Kuralları Nelerdir?
  • Tenis Terimleri

Tenisin Tarihi

Kökeni Ortaçağ yıllarına dayanan tenis, ilk ortaya çıktığında el ile oynanmaktaydı. Tenis oyununda raketlerin kullanılmaya başlanması 1800’lü yılların sonlarına rastlamakta olup tenis günümüzdeki şekliyle bugün çok geniş bir yaş aralığında insanın, dünyanın her yerinde ve her düzeyde oynamaktan keyif aldığı bir spor haline dönüşmüştür. Tenis oyunu, ağırlıklı olarak çim ve beton zeminde oynansa da toprak ve ahşap zeminde de oynanabilmektedir.

Tenis Nedir ve Tenis Nasıl Oynanır?

Olimpik bir spor olan tenis, teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilmektedir. Tenisçiler, ellerinde bulunan raketler vasıtası ile lastikten özel olarak yapılmış keçeli tenis topuna vurarak, topu rakip yarı sahaya geçirmeye ve rakibin topu karşılayamamasını sağlamaya çalışmaktadır. Tenisin kendine özgü kuralları içerisinde en çok puanı toplayan taraf, oyun sonunda kazanan olur. Tenis 1800’lü yılların sonlarından itibaren oynanıyor olsa da tenisteki kurumsallaşma 1 Mart 1913’te Uluslararası Tenis Federasyonu’nun kurulmasıyla ivme kazanmıştır. Merkezi Londra’da bulunan bu kuruluşa 1953 yılında kurulan Türkiye Tenis Federasyonu da üyedir.

Tenisin Kuralları Nelerdir?

Tenis oynanan alana “kort” denir. Profesyonel olarak tasarlanmış tenis kortu dikdörtgen biçimindedir. Bu tenis kortu, 23.77 metre uzunluğa ve 10.97 metre genişliğe sahip olup tam ortasında 1.07 metre yüksekliğine paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file bulunur ve bu file kortu iki eşit parçaya ayırır. Bu file gergin olmalıdır ve içinden top geçirmemesi için oldukça sıkı bir dokumaya sahip olmalıdır. Bir oyuncu tarafından rakibe doğru atılan top rakibin topa vurmasından önce atıldığı yarı sahanın içerisinde sekerse, oyuncu topa vuramazsa, oyuncu topa vurduktan sonra top fileye çarparsa, oyunu topa vurduktan sonra top kort dışına çıkarsa, top oyuncunun vücuduna değerse, top rakete birden fazla kez değerse ya da raket fileyi geçerse, faul olur ve atış tekrarı yapılır. Tekrarı yapılan atışta da bu yasaklardan birinin yaşanması halinde atış sırası karşıya geçer.

Tenis üç ya da beş set olmak üzere oynanan bir spor olup üç setlik maçlarda setlerden ikisini, beş setlik maçlarda ise setlerin üçünü alan taraf maçı kazanır.

Maçta ilk alınan sayıyla sporcu(lar) 15, ikinci atılan sayıyla 30, üçüncü atılan sayıyla da 40 puana ulaşırlar. Dördüncü puanın alınmasıyla set kazanılır. Eğer iki taraf da aynı puana gelirse maç berabere kalır.

Taraflardan birinin servis kullanmasıyla başlayan tenis maçında servis atışı sıra ile yer değiştirir. Servis, belirlenen çizginin arkasından belirlenmiş kurallar dahilinde yapılmalıdır. İlk servis soldan, ikinci servis sağdan atılmalıdır.

Servis kullanılırken top fileye takılırsa, top alandan dışarı çıkarsa, ya da servis karesi dışında bir kısma giderse faul olur ve ikinci bir servis hakkı tanınır. Hatalardan birinin tekrarlanması halinde servis şansı karşı tarafa geçer ve oyuncu puan kaybeder.

Tenis Terimleri (Tenis Sporunda Kullanılan Olan Kavramlar)

Her spor dalında olduğu gibi teniste de bu spor dalına özel terimler bulunmaktadır. Servis, Forehand Backhand, Ace ve tie-break bu terimlerden en çok kullanılanlardır.

Servis: Oyuncunun belirli yerden belirli kurallar dahilinde elinde bulunan topu havaya atıp rakip yarı sahaya gönderdiği atıptır. Serviste top raketsiz ele alınır. Top ve raket paralel bir şekilde tutulur. Servis bölgesine geçilir ve top iki kol boyu yükseğe atılır. Aşağı düşmekte olan topa raketle vurulur. Raket ne kadar hızlı gerilir ve ne kadar güçlü vurulursa servis o kadar başarılı olmuş olur.

Forehand: Tenisteki temel vuruşlardan biri olup raketin bulunduğu elin içi rakibe doğru bakacak şekildeyken yapılan vuruşa verilen isimdir. Forehand vuruşu yapılırken oyuncu kolunu geriye çekmeli ve gergin tutmalıdır. Bu vuruşta bacaklar bükük ve paralel şekilde durmalıdır. Bu vuruşta raket dizlerin alt kısmında durmalı ve topa bu şekilde hamle yapılmalıdır.

Backhand: Tenisteki önemli vuruşlardan biri olup raketin geriye doğru çekilerek raketi karşıya doğru bakacak şekilde tutmak vasıtasıyla yapılır. Bu vuruş esnasında dizler paralel ve hafif kıvrık durmalı, topa vururken dizlerin ön kısmından destek alınarak raket iki elle tutulmalı ve atış o şekilde gerçekleştirilmelidir.

Tie-break: Tie break sadece belli turnuvalarda uygulanan bir kuraldır. 6-6′lık beraberlik durumunda oynanan oyundur. İki farkla önde olmak koşuluyla yedi sayı alan kazanır. Eğer bir oyuncu 7 sayıya ulaştığında arada 2 fark yoksa, oyun oyunculardan biri 2 farkla öne geçene kadar devam eder.

Çift Hata: Servis atışında, iki defa arka arkaya kurallara uygun servis atılamaması durumunda(topu fileye takmak ya da servis karesine düşürememek) çift hata olur ve puanı karşı taraf alır.

Ace: Teniste Ace kurallara uygun olarak atılan bir servisi rakibin karşılayamaması ve böylece servis atışını yapan oyuncuya direkt olarak puan kazandıran servistir.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beşiktaş Golcüsünü İngiltere’de Buldu

Arda Turan Başakşehir’e İmzayı Attı