in

TFF Başkanından, Beşiktaş Başkanına Sert Yanıt

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Alanyaspor maçının hakemi Yasin Kol’u bir daha maçlarında görmek istemediklerini söyleyen Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi’ye sert yanıt verirken, “Şu hakemi istemiyoruz, bu hakemi istiyoruz diye yapılan çağrılar bizde kesinlikle karşılık bulamaz.” dedi.

Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Ağustos Ayı Eğitim Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

TFF Başkanı Büyükekşi hakem atamalarında kişisel atama yapılmadığını belirtirken, konuşmasının bu bölümünde elini kürsüye vurarak, “Hakem atamalarında kişisel inisiyatifleri tümüyle dışarı çıkaran dijital atama sistemini devreye geçirdik. ‘Şu hakemi istemiyoruz, bu hakemi istiyoruz’ diye yapılan çağrılar bizde kesinlikle karşılık bulamaz! Bunu herkes bilsin.” diye konuştu.

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin ilk 2 haftasında yüksek bir verimlilik ile işlemesinin de doğru yolda olduklarının en güzel kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Diğer yandan hakem atamalarını kişisel inisiyatiflerin tümüyle dışına çıkaran dijital atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin ilk haftasında bu yana tüm hakem atamalarımız sayısal gözlemci raporlarının sisteme girilmesine istinaden algoritmanın yaptığı değerlendirme neticesinde gerçekleştiriliyor. Hakem atamaları federasyonumuzda ya da MHK’da bulunan kişilerin inisiyatifleriyle değil, dijital sistem tarafından algoritmatik değerlendirmelere göre gerçekleşiyor. Altını çizmek istiyorum. Kişisel atama yapılmıyor, algoritmatik olarak yapılıyor bu atamalar. Bunu kamuoyu tarafından kesinlikle doğru olarak bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, yok bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde kesinlikle karşılık bulmaz arkadaşlar. Böyle bir şey yok. Bizim sistemimiz bunlara izin vermiyor. Sistemin tam istenilen düzeyde çalışması için mümkün olduğu kadar çok veriye ihtiyacımız var. Daha çok maç oynandıkça, daha fazla analiz mümkün olacak daha fazla elimizde big data dediğimiz veri olacak.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çebi, İçeride Başka, Dışarıda Başka Konuşuyor

Arda Güler için Fenerbahçe’ye Değil Gençlerbirliği’ne Teklif Yağıyor