in

TFF, ”Önemli hakem hatası” Yapılan Maçlardaki VAR Kayıtlarını Açıkladı

Süper Lig’in 16. haftasında oynanan Sivasspor – Galatasaray ve Beşiktaş – Adana Demirspor maçlarında hakem kararları mücadelelere damga vurdu.

Bunun üzerine bir araya gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), iki maçın VAR kayıtlarını yayınladı.

TFF’den yapılan açıklamada, ”Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin  “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir.

Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır.”

Sivasspor’un iptal edilen golünde VAR konuşmaları

VAR: “Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson’u itiyor”Erkan Özdamar: “Evet abi, çok net. Robin Yalçın, Nelsson’a temas ediyor. Ofsayt var mı peki bana onu söyleyin”VAR: “Evet, ofsayt var”

N’Koudou – Kitsiou VAR konuşmaları

Atilla Karaoğlan: “İtiyor olarak gördüm, şiddet yok”

VAR: “Ama kafa vurduğunu görüyorum ben de”

Atilla Karaoğlan: “Şiddet var mı?”

VAR: “Var”

Atilla Karaoğlan: “Tamam geliyorum”

Atilla Karaoğlan: “Şiddet yok gibi görüyorum”

VAR: “Kafa attığını görüyorum ben de”

Atilla Karaoğlan: “Abi abartıyor ya, ben sarıda kalacağım”

VAR: “Karar senin”

NELER OLMUŞTU?

Sivasspor – Galatasaray maçının 50. dakikasında sağ kanattan kullanılan serbest vuruşta Sabi’A’nın yaptığı orta Galatasaray ceza sahasında karambol yarattı. Ulvestad’ın vurduğu topu Muslera kurtardı. Ardından kale dibinde Robin Yalçın vurdu, Muslera bir kez daha çıkardı. Daha sonra topu yeniden önünde bulan Ulvestad kayarak vuruşunu yaptı ve top ağlara gitti. Maçın hakemi Erkan Özdamar, santrayı gösterdi. Fakat VAR’dan gelen uyarı üzerine pozisyonu izlemeye gitti.

VAR koltuğunda oturan Özgüç Türkalp’in tavsiyesi üzerine monitöre gelen Erkan Özdamar, 3 dakika pozisyonu inceledi. Uzun süren duraklamanın ardından Özdamar, Sivasspor’un golünü iptal etti. En direkt serbest vuruşu işaret eden Özdamar’ın bu kararı hangi gerekçeyle verdiği kimse tarafından anlaşılamadı.

VAR, çizgi çekmedi

2-1’lik Galatasaray galibiyeti ile sona eren karşılaşmanın ardından Özdamar’ın, Sivasspor golünün iptalini ofsayt nedeniyle verdiği kaydedildi. Fakat VAR, pozisyonu Özdamar’a sunarken ofsayt çizgisi çekemedi. Daha sonra golün ofsayt olmadığı, iptal kararının yanlış olduğu anlaşıldı.

Hakemlerin kaderi belli oldu

Maçın ardından bir araya gelen TFF, Erkan Özdamar ve Özgüç Türkalp’in geleceği hakkında bir toplantı yaptı. MHK’dan detaylı bir rapor isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sivasspor – Galatasaray maçında verdiği kararlarla Türk futbol gündemine yerleşen iki hakem hakkında karar verdi. Önemli hakem hatası tespit eden TFF, hatalı hakemler hakkında MHK’nın yaptırım uygulayacağını açıkladı.

VAR kayıtları açıklandı

TFF, VAR kayıtlarını açıkladı. VAR ile hakem arasında yapılan konuşmalar, ses kayıtları ile yayıncı kuruluşta yayınlandı. TFF, “Gaziantep FK – Beşiktaş ve Sivasspor – Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MHK’dan ”Önemli hakem hatası” Yapılan Maçlarla İlgili Açıklama

Gençlerbirliği’nde Transfer Gündemi Yoğun