in

TFF’den Yabancı Oyuncu Kuralında Değişiklik

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Süper Lig ve TFF 1. Lig futbolcu uygunluk kurallarında değişikliğe gitti.

TFF’den yapılan açıklamada, yabancı oyuncu kuralına bazı kriterler getirilerek değişiklikler gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre Süper Lig kulüpleri, en az 1’inin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması şartı ile A takım listesinde en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazma hakkına ilaveten, 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları şartıyla,

14 yaş altı milli takımı dahil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış olmaları, ülkesinin 21 yaş altı veya A milli takımlarında toplamda en az 3 defa oynamış olmaları, FIFA’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde ilk 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst veya bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış olmaları, kriterlerinden herhangi birine sahip olmaları koşulu ile 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de transfer ve tescil dönemleri içerisinde sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A takım listesine yazabilir.

İŞTE TFF’NİN, SÜPER LİG STATÜSÜNDE YAPTIĞI ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Kadroda en fazla 35 futbolcu bulundurma,

Takımlar kadro için 35 futbolcu bildirebilecek ve 21 yabancı tescil ettirebilecek.

En az 14 Türk oyuncu bulundurma,

Bu 14 futbolcunun en az 4 tanesinin 1 Ocak 1998 tarihinden sonra doğmuş olması

İlk 11’de sahada en fazla 8 yabancı oyuncu bulundurma,

Maç kadrosunda en fazla 14 yabancı futbolcu bulundurma.

TFF 1. LİG

TFF 1. Lig kulüpleri, en az 1’inin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması şartı ile A takım listesinde en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu yazma hakkına ilaveten, 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları şartıyla, 14 yaş altı milli takımı dahil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış olmaları, ülkesinin 21 yaş altı veya A milli takımlarında toplamda en az 3 defa oynamış olmaları, FIFA’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde ilk 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst veya bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış olmaları, kriterlerinden herhangi birine sahip olmaları koşulu ile 2 yabancı uyruklu futbolcu ile de transfer ve tescil dönemleri içerisinde sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A takım listesine yazabilecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gençlerbirliği’nde Altınordu Maçı Hazırlıkları

Türkiye’de Geçmişten Günümüze Yabancı Oyuncu Kuralı