in ,

TOLGAY İÇİN MİLLİ TAKIM KAPISI AÇILABİLİR

FIFA’da futbolcuların haklarını değerlendiren “Paydaşlar Komitesi” CONCACAF Başkanı ve FIFA Asbaşkanı Victor Montagliani başkanlığında toplandı.

Gündemde futbolcuların kulüplerden alacaklarının tahsil edilmesi süresinin uzunluğu ve milli takım değiştirme kuralının sıkılığı vardı.

Bugünkü kurallara göre futbolcu bir kez milli takım tercihini değiştirebiliyor ve A Takım ile resmi maça çıkarsa değişiklik yapamıyor.

Yeşil Burun Adaları Futbol Federasyonu’nun bir ülkeyle 1-2 maça çıkan ama daha sonra çağrılmayan, hatta artık çağrılma olasılığı bulunmayan futbolculara milli takım değiştirme hakkı verilmesi yönünde başvurusu bulunuyor.

Futbolcuların kan bağı bulunmayan ülkenin milli formasını giyebilmesi için bu ülkede beş yıl yaşamış ve futbol oynamış olması gerekiyor.

Montagliani, bu beş yıllık sürenin uzatılmasını ve Yeşil Burun Adaları’nın başvurusu çerçevesinde değerlendirme yapıldığını söyledi.

Montagliani, “Dünya değişiyor. Göçmenlik de… Oyunun bütünlüğünü zedelemeden bu kurallar yeniden değerlendirilmeli” dedi.

TOLGAY İÇİN TARİHİ FIRSAT OLABİLİR

Tartışılan konu, Türkiye A Milli Takımı’nda oynamasına mevcut kurallar yüzünden izin verilmeyen Beşiktaşlı Tolgay Arslan’ı da ilgilendiriyor. Yıldız futbolcunun, konuyla ilgili dosyası FIFA’da.

Kurulun görüştüğü diğer konular arasında en önemlisi Profesyonel Futbolcular Birliği FIFPro’nun belli bir süre ücret alamayan futbolcunun bedelsiz serbest kalması yönündekİ Avrupa Komisyonu’na yaptığı başvuruydu.

Montagliani transfer sisteminin de değerlendirildiğini, her kesimi mutlu edecek bir çözüm bulmayı umut ettiğini dile getirdi.

Kurulun önerilerinin yürürlüğe girebilmesi için önce FIFA İcra Kurulu’ndan, ardında FIFA Konseyi’nden geçmesi gerekiyor.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSA’NIN EŞİ TRABZON’U TERK ETTİ

VOLKAN DEMİREL TESİSLERİ TERK ETTİ İDDİASI