in

Trabzonspor’un Dudak Uçuklatan Borcu

Trabzonspor’un 43. olağan divan genel kurul toplantısında, kulübün net borcunun 1 milyar 76 milyon 205 bin 903 lira olduğu açıklandı.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde kulübün borcunun 892 milyon lira olduğunu, bugün itibarıyla bu rakamın 1 milyar 100 milyon liraya yaklaştığını kaydetti.

Ağaoğlu, “Hepimizin malumu olan ekonomik türbülans bize 295 milyon lira kur farkı ve faiz gideri yükledi. Bu para, aynı zamanda Trabzonspor Kulübünün bir yıllık gideri. Yani neresinden bakarsak bakalım, bırakın borç ödemeyi faizleri zamanında ödeyemeyecek durumdayız. Özellikle profesyonel futbol takımının yüzde 85’inin mukavelesinin avro üzerinden yapılması. Bankalardan geçmiş dönemde alınan kredinin 45 milyonluk kesiminin avro olarak borçlanılması. O gün kur 3,30 lira şu anda 6,70 lira. Faiz ve kurdaki artış, kulübün sırtına son 6 ay içerisinde yaklaşık 300 milyon liralık ilave finans yükü getirdi.” dedi.

Başkan Ağaoğlu, kendi dönemleri içerisinde 233 milyon lira ödeme yaptıklarına dikkati çekerek, “Bu 233 milyon liranın 141 milyon lirası kredi. Şöyle bir eleştiri oldu, ‘Bunların hiçbir planı, programı yokmuş, krediyle kulübü yönetmeye gelmişler.’ diye. Borcun 1,1 milyar liraya gelmiş, senelik gelirinin 6 katı borçlanmış, kredinin faizini ödeyemeyecek duruma gelmiş kulübe kredi alabilmek acaba bu kadar kolay mıydı? Beş defa temerrüte düşmüş kulüpten bahsediyoruz. Eğer bu 141 milyon lira kredi bankalardan alındıysa Trabzonspor’un büyüklüğü ve Trabzonspor’a gerçekten gönül veren insanların üstün gayretleriyle gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü’nde Fenerbahçe Hazırlıkları

Beşiktaş’ta Tolgay Arslan Şoku