in

Transfer Harcaması 5 Milyar Avroyu Buldu

Futbolun en hareketli dönemi olan “yaz transfer dönemi” geride kaldı.11 Haziran ile 1 Eylül tarihleri arasında kulüplerin kadrolarını güçlendirmek için yaptıkları harcama 5 milyar avroya ulaştı.

Premier Lig, tarihinde ilk kez 2 milyar avro barajını geçti. Avrupa’nın beş büyük liginin transfer harcaması toplamıysa 4 milyar avroyu aştı.

Futbolseverler için sezonun en heyecanlı dönemlerinden biri olan “yaz transfer dönemi” bir kere daha geride kaldı. FIFA’nın geçen ay açıkladığı transfer raporuna göre 11 Haziran ile 1 Eylül tarihleri arasındaki dönemi kapsayan transferlerin toplam değeri 5 milyar avroya ulaştı. Bu meblağ, geçen sene 3 milyar 970 milyon, 2020’de de 4 milyar 140 milyon avroydu. Yaz transfer döneminin dikkat çeken verilerinden biri de futbolcu/teknik direktör menajerlerinin yaz transfer döneminde 510 milyon avro kazanmasıydı. Son 10 yılda menajerlerin yaz transfer dönemindeki komisyonlarının transfer bedellerine oranı yüzde 6.1’den yüzde 9.9’a çıktı.

EN ÇOK CHELSEA HARCADI

Yaz transfer dönemini yoğun geçiren Spor Toto Süper Lig kulüpleri 100 milyon avroluk transfer harcaması yaptı.

Süper Lig, Belçika Jüpiler Pro League’in ardından dokuzuncu sırada yer aldı. Avrupa’nın beş büyük ligi,transfere en fazla para harcayan ligler olarak bir kez daha öne çıktı. En pahalı 10 transferden yedisine Premier Lig, ikisine LaLiga, birine de Bundesliga imza attı. Transfere en fazla para harcayan ilk 10 kulüpte de benzer bir tablo karşımıza çıktı. Yedi Premier Lig, birer Ligue 1, Bundesliga ve LaLiga kulübü en fazla transfer harcaması yapan kulüpler olarak dikkat çekti.

Chelsea 282 milyon avroyla en fazla transfer harcaması yapan kulüp olurken Londra ekibini 240 milyon avro ile Manchester United,182 milyon avroyla da West Ham United takip etti.

Geride kalan yaz transfer döneminde 139 milyon 500 bin avro ile en fazla harcama yapan sekizinci kulüp olan Premier Lig şampiyonu Manchester City,160 milyon avroyla Ajax’ın ardından en fazla transfer geliri elde eden ikinci kulüp oldu. Lizbon kulüpleri Benfica 128 milyon, Sporting CP de 120 milyon avro transfer gelirinin sahibi oldu. En fazla transfer geliri elde eden 10 kulüpten üçü Premier Lig’den, ikişer tanesiyse Liga Portugal ve Ligue 1’den çıktı.

EN FAZLA GELİRİ AJAX ELDE ETTİ

Ajax, 2022 yazının en fazla gelir elde eden kulübü unvanının sahibi oldu. 207 milyon avrosu dört oyuncudan olmak üzere 216 milyon avroluk transfer geliriyle Amsterdam kulübü son dört yılda üçüncü kez 100 milyon avronun üzerinde transfer geliri elde etmeyi başardı. Bu yaz sadece Manchester United’dan 158 milyon avro kazanan Ajax, 2016 ve 2017 yazlarında da 80 milyon avronun üzerinde transfer geliri elde etmişti. 2012 yazından bu yana Hollanda kulübünün elde ettiği toplam transfer geliriyse 870 milyon avro. Geride kalan yaz, transfere en fazla harcayan beş ligden Premier Lig 2 milyar 240 milyon avro ile ilk sırada yer aldı. Serie A 749, Ligue 1 554, La Liga 506, Bundesliga kulüpleri de 484 milyon avroluk transfer harcaması yaptı. Beş büyük ligin ardından transfer harcamasında Hollanda Eredivisie,177 milyon avroluk harcamayla altıncı sırada kendine yer buldu.

PREMIER LİG REKORUNU YENİLEDİ

Geçen yaz 1 milyar 348 milyon avro transfer harcaması yapan Premier Lig kulüplerinin, 2022 yazını 2 milyar 240 milyon avroyla tamamlamasıyla ligin 30 yıllık tarihinde ilk kez 2 milyar avro barajı aşıldı. Geçen yıl 657 milyon avro transfer geliri elde eden Premier Lig, bu yaz 947 milyon avroluk transfer geliriyle 1 milyar avro barajını yokladı. Dünyanın en popüler liginin net transfer harcaması 1 milyar 316 milyon avro oldu. Geçen yaz 692 milyon avro net transfer harcaması yapan Premier Lig kulüpleri, 2020 yazınıysa 1 milyar 17 milyon avro ile tamamlamıştı. Premier Lig’de yer alan 20 kulüpten 15’i net transfer harcamasına imza attı.Yedi oyuncuyu kadrosuna katan Chelsea, 225 milyon avro net transfer harcamasıyla ilk sırada yer aldı. 23 yıl sonra Premier Lig’e merhaba diyen Nottingham Forest, 20 futbolcuyla en fazla transfere imza atan kulüp oldu. Ligin yeni ekibinin yaz dönemi transfer harcaması 155 milyon avro olurken dört transfer gerçekleştiren Brighton ise 80 milyon 900 bin avro net transfer geliriyle ilk sırada yer aldı. Kadrosunu sadece iki transferle güçlendiren Leicester City, buna karşın 62 milyon 420 bin avro net transfer geliri elde etti. Premier Lig kulüpleri yaz transfer döneminde 135 transfere imza attı. Bu sayı, 2021’de 106, iki yaz önceyse 120’ydi. Ada dışından yapılan transferlerde Brezilyalı futbolcular ilk sırada yer aldı. 11 Brezilyalı futbolcu Premier Lig’e transfer olurken, ligde yer alan 20 kulüpten 14’ünde en az bir Brezilyalı futbolcu forma giyiyor. Chelsea, ManchesterUnited,WestHam United, Nottenham,Nottingham Forest, Arsenal,NewcastleUnited ve Manchester City,100 milyon avronun üzerinde transfer harcaması yapan kulüpler olarak yaz transfer dönemini geçirdiler. Ajax’ın Brezilyalı oyuncusu Anthony’i 95 milyon avroya kadrosuna katan Manchester United, 2022 yazının en pahalı transferine de imza attı. Brighton, Leicester City, Leeds United, Liverpool, Manchester City ve Everton ise 50 milyon avronun üzerinde transfer geliri elde eden kulüplerdi. Premier Lig’de yaz transfer döneminde kadrolara katılan oyunculardan mevkilerine göre en pahalı isimler dikkate alınarak yapılan 11’in değeri 651 milyon avroya ulaştı. Söz konusu 11’de DarwinNunez, Alexander Isak, Casemiro,Wesley Fofana gibi isimler yer alıyordu.

Kaynak: TFF TamSaha

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muhammed Bayır Takımla Çalıştı

Ankaragücü Sevgisi… İmzaları Atıp Maça Geldiler