in

Türk Sporuna Kadın Damgası

Tokyo Olimpiyatlarına hazırlıkların yapıldığı 2019 yılında kadın sporcular birçok dalda öne çıkarak, hem olimpiyat yoluna girdiler hem de Türk sporuna ağırlıklarını koydular.

Tokyo Olimpiyatları için geri sayım başlarken Türkiye, geride kalan olimpiyatlardaki derecelerinin üzerine çıkmak için hazırlanıyor.

Birçok branşta birbiri ardına kota almaya başlayan Türk sporcuları, birçok branşta da kota almaya çok yaklaştı. Altyapıya verilen önemle birlikte başarılar birbiri ardına gelirken, kadın sporcuların uluslararası alanlardaki başarıları dikkat çekici boyuta geldi.

TEKVANDO’DA TARİHİ BAŞARI

Kadınlar Tekvando Milli Takımı, 2020 Olimpiyatları için 4 kotanın tamamını elde ederek tarihi bir başarıya imza attı. Rukiye Yıldırım, Nur Tatar, Nafia Kuş kotaya adını yazdırırken, 2019 yılında bir kez daha Dünya Şampiyonu olarak iki kez Dünya Şampiyonu olma başarısını gösteren ilk kadın tekvandocu İrem Yaman ile Hatice Kübra İlgün için kararı federasyon verecek.

ATLETİZM VE CİMNASTİK

Atletizmde Eda Tuğsuz cirit atma, Meryem Bekmez yürüyüş, Yasemin Can 5 bin ve 10 bin metrede Türkiye’yi Tokyo Olimpiyatlarında temsil etme hakkını şimdiden elde eden kadın sporcular oldular.

Cimnastikte bireysel genel tasnifte Tokyo’ya gitmeye hak kazanan Nazlı Savranbaşı tarih yazmaya hazırlanırken, su sporlarında da dört kadın sporcu olimpiyat yolunu açtı. Yelkende Ecem Güzel, sörfte Dilara Uralp, yüzmede Victoria Zeynep Güneş, Beril Böcekler olimpiyatlarda Türkiye’ye temsil edecek kadın sporcular arasındaki yerlerini aldılar.

KADINLAR HER BRANŞTA ÖNDE

2019 yılında yapılan organizasyonlarda Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır ve Nisanur Erbil’den oluşan eskrim kılıç milli takımı, Genç Kızlar Dünya Şampiyonu oldu. 10 yıllık geçmişiyle uluslararası arenada yarışan Curling Kadın Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası B klasmanında ikinci sırada yer aldı. Şaziye Erdoğan, halterde 9 yıl sonra Türkiye’ye dünya şampiyonluğunu getirirken, A Milli Kadın Voleybol takımı, 16 yıl sonra kadınlar voleybolda Avrupa 2’nciliğini elde etti. Filenin Sultanları, Hollanda’da 8 ülkenin katılımı ile başlayan mücadelede Olimpiyat kotası almak için mücadele edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünal Karaman’ı Karalamaya Gerek Var mı?

Süper Lig’de 62 Ülkeden Oyuncu Var