in ,

Türkiye İçin Asıl Tehlike Yeni Başlıyor

UEFA ülkeler sıralamasında sezonu 11. sırada tamamlayan Türkiye için asıl zorluk önümüzdeki sezon yaşanacak.

Milliyet’te yer alan habere göre, bu sezon Hollanda’ya geçilerek ilk 10 sıradaki yerini kaybeden Türkiye, buna karşın bir sıra altındaki Avusturya’ya geçilmekten kurtularak 12. sıraya düşmemeyi başardı.

Avusturya’nın son temsilcisi LASK Linz’in de Başakşehir ile aynı turda elenerek ülkenin Avrupa kupalarında başka takımının kalmaması, sezon sona ermeden Türkiye’nin yerini garantiledi. Ne var ki Avusturya gelecek sezona Türkiye’nin önünde başlayacak, Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde Avusturya ekiplerine göre çok daha fazla puan toplaması gerekecek.

Bunun sebebi, UEFA Ülkeler Sıralaması’nı belirlemede son 5 sezondaki puanların toplamının alınıyor olması… 2020-21 sezonu devreye girdiğinde, altıncı sezon olarak kalacak olan 2015-16 sezonu puanları hesaplamanın dışında kalacak. O sezonda Türkiye’nin puanı 6.600 iken Avusturya’nınki 3.800…

Türkiye şu an 33.600’lük beş sezon toplam puanıyla, 32.925 puanlık Avusturya’nın az bir farkla üzerinde… Ancak Türkiye hesaplamadan düşülecek sezonun puanındaki +2.800 puanlık avantajından mahrum olacak, yeni sezonda alınacak puanlar kalan diğer 4 sezona eklenecek.

UEFA sıralamasında ilk 10 sıradaki ülkelerde ligi şampiyon bitiren takımlar, Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak grup aşamasından katılıyor. 11. sıranın da bir avantajı var… Şampiyonlar Ligi şampiyonu, bir sonraki sezon için bu kupaya katılma hakkını aynı zamanda ülke ligindeki sıralamasından da sağlamışsa, bu durumda hak bir sonraki sıraya geçiyor (ki genelde böyle oluyor), 11. ülkenin takımı da ülke şampiyonunu direkt Şampiyonlar Ligi grup aşamasına gönderiyor.

Ancak 12. sıra için aynı durum geçerli değil. Dolasıyla Türkiye bir basamak daha gerilerse 2021-22 sezonundaki Süper Lig şampiyonu Şampiyonlar Ligi’ne gruplardan katılamayacak. Bu yüzden Türkiye’nin, gerisinden başlayacağı yarışta Avusturya takımlarından daha başarılı bir grafik çizerek, sıralamada bu ülkeye geçilmemesi gerekecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte UEFA Avrupa Ligi’nde Çeyrek Final Eşleşmeleri

Ankara Demirspor Ümit Bozkurt’u Gönderdi, Bülent Akan ile Anlaştı