in ,

Türkiye kritik süreçte / METİNER ERDEM

 UEFA’nın bir süre önce açıkladığı 2018-2019 sezonu statüsü, olumlu ya da olumsuz yönde en çok Türkiye’yi etkileyecek.

METİNER ERDEM

Öyle ki, Türkiye’nin UEFA’da ülke puanı sıralamasında bir basamak dahi gerilemesi, Süper Lig birincisinin, Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılma hakkını kaybetmesine yol açacak.

Türk takımları bu sezon olduğu gibi gelecek sezon da birden fazla takımla Avrupa Kupaları’nda başarılı maçlar çıkarırsa, bu kez ülke şampiyonumuz gruplarda seri başı olma şansını yakalayacak.

2018-2019 sezonu statüsüne göre,  bir önceki yılın Şampiyonlar Ligi ve  UEFA Avrupa Ligi şampiyonları ile ülke sıralamasında ilk 4’te bulunan ülkelerin 4’er takımı Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılacak.

Mevcut statüye göre sıralamada ilk 12’de yer alan takımlardan en az bir takım Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılırken, 2018’de uygulanacak statü ile bu durum ilk 10 ülke için geçerli olacak.

Yani halen 10. olan, Türkiye bir basamak dahi gerilese, ülke şampiyonu, Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılamayacak.

Ülke puanı hesaplanırken, takımların aldığı puanlar, toplanarak Avrupa Ligleri’ne katılan takım sayısına bölündüğünden sadece bir takımın Şampiyonlar Ligi ya da UEFA Avrupa Ligi’nde tek başına başarılı olması Türkiye’nin ülke sıralamasında halen 10’unculuk olan ülke sıralamasını korumasına yetmeyecek.

Örneğin bu sezon,  Beşiktaş ülke puanına 20, Osmanlıspor 13,5, Fenerbahçe 13 puanlık katkı sağlamasına karşın, Medipol Başakşehir ve Konyaspor’un katkıları sadece 1’er puanda kaldı.

Sonuçta toplanan 48,5 puanın 5 takıma bölünmesi sonucu bu sezonki ülke puanı 9.7000 olarak gerçekleşti.

Sadece 3 takımımızın ortalaması, Türkiye’yi İspanya’nın ardından ikinci sıraya taşıyacakken, Medipol Başakşehir ve Konyaspor’un ülke puanına katkı yapamamaları oldukça başarılı geçen sezonda 7. sırada kalmamıza neden oldu.

Türkiye’nin risk yaşamaması için bu sezon olduğu gibi en az 3 takımıyla Avrupa’da  başarılı maçlar çıkarması gerekecek.

Eğer Türk takımları geçen sezonki başarıyı tekrarlarsa, bu kez de Türkiye çok avantajlı bir konuma geçme şansını yakalayacak.

UEFA ülke sıralamasında şu an 39.200 puanla 10. sırada olan Türkiye’nin hemen önündeki Belçika’nın 42.800 puanı, 8. Ukrayna’nın da 42.633 puanı bulunuyor. Türkiye 3 puanlık farkı kapatıp bu ülkeleri geride bırakırsa 8. sıraya yükselecek.

Şampiyonlar Ligi statüsünde gruplarda seri başı olmak için takım puanına bakılmıyor. İlk 8 ülkenin şampiyonları takım puanı ne olursa olsun, kuraya seri başı olarak katılıyor.

Bu da, Türkiye 8. sıraya yükselirse, Süper Lig Şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’nde kuralara birinci torbadan katılacak anlamına geliyor.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkler En Tutkulu Taraftarlar Arasında

MİLLİLERDEN TATSIZ PROVA