in ,

UEFA’dan Doktora Oyuncu Çıkarma Yetkisi

UEFA, IFAB’ın da uzun süredir gündeminde olan futbol sahalarında oyuncular için en büyük tehlikeli sakatlık olan beyin sarsıntıları ile ilgili bir genelge yayınlayarak 55 üye ülkedeki tüm kulüplere ve milli takımlara gönderdiğini açıkladı.

Beyin sarsıntısı şüphesi doğuran pozisyonların sonrasında oyuncular, kendilerini iyi hissettiği söylemine bakılmaksızın sadece takım doktorunun onayı ile maça devam edebilecek veya doktorun uygun görmemesi halinde zorunlu olarak oyundan çıkartılıp hasteneye gönderilecek.

UEFA, kulüpler ve milli takımlara gönderilen genelgenin acilen imzalanıp kendilerine gönderilmesini isterken bu imza ile oyuncuların korunmasına öncelik verdiklerini de göstermelerini istiyor.

İmza sonrası kulüpler ve milli takımlar UEFA’nın bu konuda hazırladığı talimatı ve uygulamayı kabul etmiş olacaklar.

Genelge çerçevesinde takım doktorlarından oyuncular ve teknik ekiple konu ile ilgili eğitim toplantıları yapmaları ve müdahale prosedürünü anlatmaları isteniyor.

UEFA’nın yayınladığı ve 55 ülkeye gönderdiği genelgede ayrıca UEFA turnuvalarında takım doktorlarının olanaklar çerçevesinde beyin sarsıntısı şüphesi duyulan pozisyonlar için video sistemi kullanmalarını tavsiye ediyor. Sistemin kurulabilmesi için UEFA’nın ev sahibi yayıncı kuruluş vasıtasıyla destekte bulunacağı da belirtiliyor. Aynı hizmetten misafir takımların da yararlanması öngörülüyor.

EKSTRA OYUNCU DEĞİŞİKLİK HAKKI

IFAB da uzun bir süreden beri özellikle oyuncular sendikası Fifpro’nun da ısrarlarıyla beyin sarsıntıları konusunda çalışmalar ve testler yapıyor. Kurumun 2022 yılında beyin sarsıntısı dolayısıyla oyundan çıkan oyuncular için ekstra olarak bir oyuncu değişikliği hakkı tanıması bekleniyor.

UEFA PROSEDÜRÜ

-Maç sırasında bir beyin sarsıntısı şüphesi ortaya çıktığında maçın hakemi oyuncuya takım doktoru tarafından müdahale edilmesi için derhal oyunu durdurur. Bu durumda diğer oyuncular sakin olmalı ve incelemeye müdahale etmemelidirler.

-Temelde inceleme 3 dakikadan uzun sürmemelidir. Ancak durum ciddi görünüyor ve sahada müdahale gerekiyor veya oyuncunun derhal hastaneye götürülmesini gerektiriyorsa oyuncu hareketsiz şekilde sahada bekletilmelidir.

-Eğer 3 dakika içinde bir tanı koymak mümkün olmuyorsa veya bir beyin sarsıntısı teşhisi konmuşsa oyuncunun oynamasına izin verilmemelidir.

-Kafasına darbe almış ve beyin sarsıntısı şüphesi ile müdahale edilmiş bir oyuncu ancak takım doktorunun onun oyuna devam edebileceğini açık bir şekilde hakeme bildirmesi ile mümkündür.

-Bununla birlikte bu konuda tek yetkili takım doktorudur. Teknik direktör, hakem ve oyuncular takım doktorunun kararına müdahalede bulunamazlar. (Kaynak: ajansspor)

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tamer Açar Bypass Ameliyatı Oldu

Faruk Koca’nın Söyledikleri, Söyleyemedikleri