in

UEFA’dan Fenerbahçe’ye İki Avantaj Birden / METİNER ERDEM

Bu sezon Şampiyonlar Ligi finali oynayacak Juventus ve Real Madrid ile UEFA Avrupa Ligi’ni kazanan Atletico Madrid’in ülke liglerindeki sıralamalarından dolayı da zaten Devler Ligi’ne direkt katılıyor olmaları Fenerbahçe’ye yaradı.

METİNER ERDEM

UEFA’nın statüde güncelleme yapması sonucu, Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonu için ayrılan kontenjanlar, Fransa’nın lig üçüncü Lyon ile Çek Cumhuriyeti şampiyonu Viktoria Pizen’e tahsis edildi. Bu 2 ekip de eleme maçı oynamadan Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılabilecek.

Fenerbahçe ise güncellenen statüyle 24-25 Temmuz ile 31 Temmuz-1 Ağustos 2018 tarihlerinde  yapılacak 2. eleme turuna katılmaktan kurtulmuş oldu.

Dev organizasyona 3. eleme turundan itibaren dahil olacak Sarı Lacivertlilerin,  bu sayede sezonu çok erken açmasına gerek kalmayacak.

  1. eleme turunun kuraları 23 Temmuz’da çekilirken; Sarı Kanarya, ilk maçını 6-7 Ağustos’ta, rövanşı ise 14-15 Ağustos’ta oynayacak.

Fenerbahçe’nin güncellenen statüyle en büyük kazanımı ise elemelerde kaybetse dahi UEFA Avrupa Ligi gruplarına direkt katılabilmek olacak.

Eski statüde Fenerbahçe Devler Ligi’ne 2. eleme turundan başlayacak, bu turda elenirse bu kez UEFA Avrupa Ligi için eleme maçları oynamak zorunda kalacaktı.

Devler Ligi’ne üçüncü eleme ve play-off turlarında veda edenler direkt UEFA Avrupa Ligi’ne katılabildiğinden, Fenerbahçe de bu haktan yararlanacak.

FENERBAHÇE’NİN MUHTEMEL RAKİPLERİ

Şampiyonlar Ligi’ne 26 takım direkt katılırken, son 6 takım da elemeler sonucu belli olacak.

Bu 6 takımdan 4’ü UEFA sıralamasında 12 ve daha alt sıralardaki şampiyonlar arasından belli olacak.

Rusya’nın lig üçüncüsü ile sıralamada 7-15 arasında bulunan ülkelerin lig ikincilerden oluşan 10 takımın katılacağı Lig Yolu’ndan ise 2 takım gruplara kalacak.

FENERBAHÇE DE BU 10 TAKIM ARASINDA YER ALIYOR

Lig Yolu’ndan Devler Ligi gruplarına katılabilmek için mücadele edecek takımlar ve bu takımların UEFA sıralaması şöyle:

Spartak Moskova (108)

Benfica (15)

Dinamo Kiev (22)

Standard Liege (110) ya da Anderlecht (33)

Fenerbahçe (61)

Slavia Prag: (153) ya da Jablonec (176)

Basel (18)

Ajax (31)

PAOK (49)

Strum Graz (160)

FENERBAHÇE’Yİ ZORLU SÜREÇ BEKLİYOR

Bu takımlardan Basel, Ajax, PAOK ve Strum Graz öncelikle 2. eleme turunda eşleşecek, bu eşleşmeden galip çıkacak 2 takım 3. eleme turuna kalacak.

  1. eleme turunda ise 2. eleme turundan çıkanlara Fenerbahçe, Spartak Moskova, Benfica, Dinamo Kiev, Standard Liege/Anderlecht, Slavia Prag/Jablonec eklenecek.

Bu 8 takımın eşleşmesinden tur atlayan 4 takım, play off’a kalacak.

Play off eşleşmesi sonucunda da Devler Ligi’nde mücadele edecek 2 takım belirlenecek.

UEFA listesinde 61. sırada yer alan Fenerbahçe’nin bu eşleşmelerde seri başı olabilmesi için öncelikle Belçika Ligi’ni Standard Liege’nin ikinci bitirmesi, daha sonra da Strum Graz’ın 2. eleme turunda başarılı olması gerekiyor. Bu durumda 3. eleme turunda Fenerbahçe; Benfica, Dinamo Kiev ve 2. eleme turundan gelecek bir takımla birlikte seri başı olacak.

Sarı lacivertlilerin, play off turunda seri başı olabilmesi içinse diğer seri başlarından en az ikisinin 3. eleme turunda saf dışı kalmaları gerekiyor.

Sarı Kanarya, Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı elde ederse kura çekimine dördüncü torbadan girecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şampiyonluktan Düş Kırıklığına / ŞÜKRÜ KARAMAN

Galatasaray 4. Torbada… İşte Muhtemel Rakipler / METİNER ERDEM