in

Ülke Dışına Transfer Olması Yasaklanan Efsane: Pele

Kariyeri boyunca çıktığı 786 maçta tam 727 gole imza atan, gerçek bir futbol efsanesi Pele hakkında daha önce duyduğunuzu tahmin etmediğimiz bazı bilgiler.

Ülke Dışına Transfer Olması Yasaklanan Efsane: Pele Hakkında Az Bilinenler

– Gerçek adı Edson Arantes do Nascimento’dur. Adını Thomas Edison’dan almıştır.- 19 haziran 1958’deki dünya kupası finalinde oynadığında Pelé 17 yaşındaydı ve Dünya Kupası finalinde görev alan en genç oyuncu unvanını kazandı.

– 1970’de, Nijerya’daki iç savaşta, Pelé’nin Lagos’ta oynayacağı maçı seyredebilmek için taraflar arasında 48 saatlik ateşkes ilan edildi.

– Atari 2600’deki Pelé’s Soccer isimli oyunla, bir video oyununa ismini veren ilk sporcu oldu.- 1962 dünya kupası sonrasında kalantor Avrupa takımları pelé’yi transfer edebilmek için büyük ücretler teklif ettiler. ancak Brezilya hükümeti, Pelé’yi “resmi ulusal hazine” ilan edip, ülke dışına transfer olmasını yasakladı. bu sırada ülkeye transfer görüşmeleri için gelen menajerler ve kulüp yetkilileri tarihi eser kaçakçısı muamelesi gördü.

– Life magazine dergisine kapak olarak, bu dergiye kapak olan ilk siyahi oldu.- Brezilya grand prix’sinde defalarca sundu. Ancak 2002’deki yarışta damalı bayrağı sallayamayarak, yarışın birincisi olan Michael Schumacher’i ıskaladı.

pele ile ilgili görsel sonucu
– Birçok kere otobiyografisini yayınladı. Birçok belgeselde oynadı ve çeşitli besteler yaptı. 1977’de Pelé isimli filmin tüm soundtrack’ini besteledi. 2. Dünya Savaşı’nda nazi kampından kaçmaya çalışan bir grubu anlatan Escape to Victory adlı filmde 60’ların ve 70’lerin iyi bilinen oyuncuları ile birlikte rol aldı.

– 1970 Dünya Kupası finallerinde Pelé’yi savunan ünlü italyan savunma oyuncusu Tarcisio Burgnich’in maçtan sonraki demeci şu şekildeydi: “maçtan önce kendi kendime, onun da herkes gibi etten kemikten bir insan olduğunu söyleyip durdum, ama yanılmışım.”

– Pelé, Pelé adından (ki bu sadece bir takma isimdir) nefret ediyordu. hatta bir seferinde kendisine Pelé diyen sınıf arkadaşını döverek 2 gün uzaklaştırma cezası bile aldı. Pelé adının hangi anlama karşılık geldiği, neden Pelé’ye Pelé dendiği bilinmiyor. Ancak Pelé, İrlanda dilinde ‘peile’, yani futbol, İbranice de mucize anlamına geliyor. Ayrıca Hawai mitolojosinde bir tanrıçanın adı.

– Pelé, kariyeri boyunca attığı en güzel golün, 2 Ağustos 1959’da Rua Javari Stadyumu’nda, Juventus’a karşı attığı bir gol olduğunu belirtmektedir. Ancak bu maç maalesef hiç bir televizyon tarafından takip edilmediğinden, golün video görüntüsü yok. Bu nedenle Pelé bu golün bir animasyonunu yaptırdı. Bu animasyon ise Pelé’nin kariyerini anlatan Pelé Eterno isimli bir belgeselde yer aldı.

KAYNAK: https://seyler.eksisozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Spor Sahalarının Çim Zemini Ondan Soruluyor

SCHUMACHER’DEN ÜZÜCÜ HABER