in

VAR Kayıtlarını Açıklamamız Yasak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ”Hakemlerimize, gözlemcilerin vereceği notlar her hafta açıklansın demiştim. Ama sonradan gördüm ki, maalesef FIFA ve UEFA buna izin vermiyor.” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde görev yapan kurulların tanıtım toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Mehmet Büyükekşi, VAR kayıtlarının açıklanamadığını belirterek, “Hakemlerimize, gözlemcilerin vereceği notlar her hafta açıklansın demiştim. Ama sonradan gördüm ki, maalesef FIFA ve UEFA buna izin vermiyor. VAR Odası’nı gerek kulüp başkanlarımızın, gerek teknik direktörlerimizin, gerekse de basın mensuplarının ziyaretine açacağız. Nasıl ki uçak kullanırken kokpite giremiyorsunuz ama simülatöre girebiliyorsunuz, burada da aynısını yapacağız. Maç olmayan günlerde basın mensuplarını davet edeceğiz. Burada örneklerle sizlere de detaylı şekilde bilgi verilecek. Ama hakem notu gibi VAR kayıtları da kamuoyuna açıklanmıyor. Yine de bunları depolayacağız ve ileride bir şey olursa, kayıtları tutacağız. Gündemde geçen sezonda birçok sıkıntılar vardı. Sıkıntıların başında da hakemlerimizle ilgili belli bir yönetim tasarrufu oldu. Bu tasarruf neticesinde bazı hakemlerimiz Tahkim Kurulu’na gidip göreve döndüler. Bu da bazı kesimlerde olumlu, bazı kesimlerde olumsuz algı oluşturdu. Futbolda marka değeri çok aşağılara düştü. Ana amacımız bunu yükseltmek. Güven, adalet, eşitlik, şeffaflık bizim için çok önemli. Özellikle insan inisiyatifini en aza indirmek istiyoruz ve atamaları bilgisayarla yapmak istiyoruz. Sahadaki hakemle VAR hakemlerini bu yüzden ayırıyoruz. İnsan hata yapabilir ve bu hatayı minimuma indirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz bunu başarabilmek. Bundan 4-5 yıl önce 500 milyon Dolara yapılan ihale 120-130 milyon dolara düştü. Bunun birçok sebebi var” diye konuştu.

Törende Başkan Mehmet Büyükekşi tarafından; Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Amatör Futbol Disiplin Kurulu, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Etik Kurulu, Kulüp Lisans Kurulu, Temsilciler Kurulu ve Merkez Hakem Kurulu’nun yeni dönem başkan ve üyeleri basın mensuplarına tanıtıldı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği Başkanı Akdaş’tan Mansur Yavaş’a Ziyaret

Ankaragücü’nün Golcüleri Mesaiye Başladı