in ,

YABANCI OYUNCU SAYISI TARTIŞMALARI ALEV ALDI

Türkiye Futbol Federasyonu, teknik direktör Mircea Lucescu’nun Milli Takım’ın başına geçmesinin ardından sürekli olarak şikayette bulunduğu ‘yabancı kuralı’ hakkında harekete geçme kararı aldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın da geçtiğimiz günlerde, “Dünya kadar para veriyoruz bunlara. Bunun adı ‘Desinler ki ağanın fesi var!” sözleriyle eleştirdiği yabancı oyuncu sayısıyla ilgili Hırvatistan maçından sonra toplanacak olan federasyon yetkilileri, bir konsorsiyum oluşturacak.

Kendi başına karar vermek istemeyen ve geniş çaplı bir toplantı planlayan TFF, tüm futbol ailesinin konuyla ilgili görüşünü alacak.

LUCESCU İLK GÜNDEN ELEŞTİRMİŞTİ

A Milli Takımın Ukrayna’ya 2-0 mağlup olduğu mücadelenin ardından teknik direktör Mircea Lucescu’nun bir kez daha kulüplerimizin çok fazla yabancı kullanmasından şikayetçi olması sonrası “Liglere tekrar yabancı sınırı gelebilir mi?” sorusu akıllara geldi.

2015-2016 sezonunda tüm kulüplerin ortak talebi ile değiştirilen TFF statüsünde yer alan futbolcu uygunluğunun 4 sezon boyunca geçerli olacağı kaydedilmişti.

Kararın 2018-2019 sezonu sonuna kadar geçerli olacağının belirtilmesi, değişme şansını da zora soktu.

Değişiklik halinde, bir kulüp itirazda bulunarak Tahkim Kurulu’nda kararı bozma hakkına sahip oluyor.

2015-2016 sezonunda alınan kararın ardından kulüpler planlarını buna göre yapmış ve geçmişte de değişikliğin gündeme gelmesinin ardından Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, buna ciddi şekilde karşı çıkmıştı.

Sınırlı yabancı serbestliği konusunda bir değişiklik yapılabilmesi için, tüm kulüplerin ortak kararı olması gerekiyor.

DEMİRÖREN: “KULÜPLER BİRLİĞİ KABUL EDERSE, KALDIRIRIZ”

TFF Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği’nin kabul etmesi durumunda yabancı sınırlamasını tekrar getirebileceklerini kaydederken, “Benim ilk Federasyon başkanlığım döneminde yabancı futbolcu sayısı 11’e kadar serbestti. Daha sonra biz bu sayıyı 8’e düşürdük. Daha sonra kulüplerden yabancı futbolcu sayısının artması yönünde talep aldık. Herkes hemfikir olduğu için biz de hocamızla görüşerek böyle bir karar aldık. Bu karar 4 yıllık bir süreyi kapsıyor ama ben Cumhurbaşkanı’nın söylemine katılıyorum. Daha fazla yerli oyuncu olması lazım. Bundan sonraki Kulüpler Birliği’nde bu konuşulacak. Kulüpler Birliği kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız. Eğer ondan sonra bize gelirlerse bizim kararımız olumlu olur. Bu sistemde yerli oyuncular yurt dışına giderek daha fazla oynama şansı yakalıyorlar. Emre, Enes, Çağlar gibi… Kulüpler Birliği’nin gelmesi lazım. Ama kulüplerin sözleşmeleri var, hep beraber konuşmak lazım”” sözlerini kullandı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜRKİYE’NİN TAMAM YA DA DEVAM MAÇI

ROBİN VAN PERSİE’NİN SOL DİZ ÇAPRAZ BAĞI YIRTILDI