in

Yücel Seçkiner Hayata Veda Etti

Türk sporuna, sporcu, bürokrat, federasyon başkanı, Gençlik Ve Spor Genel Müdürü ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak her kademede hizmet veren, ”Uçan Teğmen” lakaplı Yücel Seçkiner hayata veda etti.

Seçkiner, bir süredir tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde yaşamını kaybetti.

Yücel Seçkiner için 26 Haziran Çarşamba günü TBMM’de tören düzenlenecek.

Merhum Seçkiner, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde  kılınacak öğlen namazının ardından toprağa verilecek.

YÜCEL SEÇKİNER

Yücel Seçkiner (1936 – .24.06.2019.)

1936 yılında Gaziantep’de doğdu. Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü bitirdi. Almanya Silahlı Kuvvetler Spor Akademisi’nde master yaptı. Ardından da Köln Spor Akademisi’ni ve Hava Kuvvetleri Lisan Okulu İngilizce bölümünü bitirdi.

Seçkiner, Jandarma Subay – Astsubay Okullarında Öğretim Görevlisi ve Öğretim Kurul Başkanlığı görevlerinde bulundu. Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğü görevini de yürüten Seçkiner, Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreter Özel Kalem Müdürlüğü, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Danışmanlığı, Dünya Ordulararası Atletizm Teknik Komite Üyeliği, Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü, Güreş Federasyonu Başkanlığı, Güreş Vakfı Genel Başkanlığı görevlerini yerine getirdi.

19, 20, ve 21. dönem Ankara Milletvekili olan Seçkiner, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amirliği ve Meclis Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı da yapan Seçkiner, üç dönem içerisinde 42 kanun teklifi verdi ve bunların 16 tanesi kanunlaştı.

Seçkiner, başarılı çalışmaları nedeniyle pek çok üstün hizmet madalyasına sahiptir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından “Üstün Liyakat Madalyası”, 1991 Uluslararası Güreş Federasyonu FILA Üstün Altın Yıldız Nişanı, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Şerit Rozeti ve Beratı, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Birlik Yetiştirme Şerit Rozeti ve Beratı, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Eğitim Şerit – Rozet ve Beratı ödülleri sahibidir. 1984 yılının en başarılı bürokratı ve 1997 yılı Devlet Adamı Ödülüne layık görüldü.

35 kez milli sporcu olan Seçkiner, 22 spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesine sahiptir. Futbol ve Atletizm Ordu Milli Takım Antrenörlüğü, Atletizm Milli Takım Antrenörlüğü görevlerinde bulundu.
Yücel Seçkiner’in “Atletizmi Yaşatanlar” ve “Sporda Genel Bilgiler” isimli iki eseri vardır.

24.haziran 2019 tarihinde Saat: 17.30 da Ankara Güven Hastahanesinde solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle rahmetli oldu.

Cenazesi TBMM de yapılacak törenle Ankara da 26 Haziran 2019 tarihinde öğleyin Eskişehir yolu üzerindeki Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray’da Forvet İçin 5 Aday

IAAF Neyle Uğraşıyor / ARTUN TALAY