in ,

Başarılı Topluluklar Koyun Sürüsü Gibi Değil, Kurt Sürüsü…

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı MR. Thomas Bach’a açık mektubumdur…

Bir Kızılderili hikayesinde, bir kartal yumurtası, kır tavuğunun yumurtaları arasına düşer. Kır tavuğu kendi yumurtasıymış gibi kuluçkaya yatarak yavruları çıkartır. Kartal yavrusu da çıkmıştır yumurtadan, fıtratı gereği uçmak ister. Ama anne tavuk, kartal yavrusunu da kendisi gibi tavuk bildiğinden, güvenlik nedeniyle kartal yavrusunun uçmasını engeller.

Tavuk yavruları uçamaz diyerek, ona zarar gelmesini önlediğini zanneder. Zamanla kartal yavrusu da bu telkinler altında kaybeder özelliklerini ve o da uçamaz olur artık.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 1990 yılına kadar kartaldı. 1991’den itibaren kır tavuğu oldu. Hiçbir olimpik spor dalının uçmasına izin vermedi.

Olimpik aile bürokrasi ve hiyerarşiyi kontrol altına almalıdır. Çünkü bürokratik hiyerarşik örgütlerde iş görenler genellikle koyun gibidirler. Etrafta dolaşırlar ama belli amaçları yoktur.

Bir kurt sürüsünde kimin lider olduğu her zaman bellidir. Ama lidere sık sık meydan okunur ve sonuç her zaman kapasite ve güç temelinde belirlenir. Bütün kurtlar av sürüsünde takım üyesidirler ve birlikte davranırlar. Karşılıklı bağımlılık olgusu bütün üyeler tarafından kabul edilir.

Bütün başarılı topluluklar, koyun sürüsü gibi değil, kurt sürüsü gibidirler. Kendi fikirlerini açıklamaktan çekinmeyen ama aynı zamanda derin bir topluluk duygusuna sahip üyelerden oluşur.

Bu durumda olimpik aileyi nasıl değerlendirmek gerekir dersiniz?

Avusturalya internet sağlığı için etkin bir çözüm buldu. Avusturalyalı sporcularda bu çözümden yararlanıyor. Dört basamaklı çözümlemede şunlar var:

1) Kötü amaçlı yazılımlar ve zararlı uygulamaların çalışmasını engellemek için, bilinmeyen tüm dosya ve kurulum programlarını engellemek sadece güvenli uygulamalara izin vermek,

2) Tüm cihazlardaki MS Office, Java, PDF okuyucular, Flash tarayıcılar gibi uygulamaları, otomatik hale getirip, sürekli güncellemek.

3) Windows, Mac, İOS ve android gibi işletim sistemlerindeki açıkları ortadan kaldırmak için, otomatik güncelleştirmeleri açıp, cihazda her zaman en güncel işletim sistemini kullandığından emin olmak.

4) E-posta ve internette gezinmek gibi eylemler yapılacaksa vakti yetkisiz bir hesapta geçirmek. Sadece yeni yazılım kurmak ya da sistem değişikliği gibi işlemler yapılacaksa yönetici hesabına girmek.

Bu dört basit adımı uygulamak Avusturalya Devletinin araştırmasına göre, hedeflenmiş saldırılara %85 gibi oranda muhteşem bir ket vuruyor.

Tüm insanların olimpik aileden beklentisi, pratik spor çözümlemeleridir.

Kötü adamları tek başına yakalayan ‘Örümcek Adam’ ancak Hollywood filmlerinde vardır. Ama global rekabette durum farklıdır. Burada boksa oranla judo daha etkilidir.

Judonun birinci ilkesi karşısındakinin ağırlığını ve kuvvetini kendi yararına kullanmaktır. Karşısındakinin saldırı enerjisini üzerine çekmek yerine, geri yansıt, dengesini kaybetmesini sağla, sonra gerisini yer çekimine bırak.

Esprili bir reklamda ‘Beş Honda’yı iki araçlık garaja nasıl sığdırırsınız?’ diye soruluyor.

Eğer iki Honda ararsınız, bir çim biçme Honda makineniz, bir Honda deniz motorunuz ve bir de Honda elektrik jeneratörünüz varsa bunu kolaylıkla başarabilirsiniz’ deniyor.

Tanınma, saygınlık, yakınlık ve alan bunlar hep birlikte bir markanın zihinlerde elde edeceği parayı belirler.

Sizce olimpik ailenin zihinlerde yer edinme payı nedir?

Becerikli sürücüleri olmayan bir kargo şirketi uzun süre ayakta kalamaz. Becerikli antrenörleri olmayan spor dalları da uzun süre ayakta kalamaz.

Ama iyi sürücülere ve antrenörlere sahip olmak ayırt edici yeteneğe sahip olmak demek değildir.

Önemli olan temel yeteneğe sahip antrenörlerin yetiştirilmesidir. Böylece antrenörlük bilgisi kat be kat artırılmalıdır ki, insanların ilgisini ve beğenilerini çekebilecek şampiyonlar ortaya çıkabilsin.

On yıl önce temel sayılan bir yeteneğin, on yıl sonra sıradan bir kapasiteye dönüşebileceğini tarih bize göstermektedir.

Olimpik aile kaynaklarının küçük bir bölümünü eğitime ayırmaktadır. Tam tersine kaynaklarının büyük bir bölümünü eğitime ayırmalıdır.

İnsanlara yapılan bu yatırım toplum açısından muazzam bir değer taşır. Sporda yeni başlangıçlara yatırım yaparak geleceğin spor adamlarını ve spor severlerini eğitip yetiştirilerek büyük bir zenginlik üretilebilir.

Dolaşım sistemi bozulmuş bir proje geliştirme süreci, tümörlü bir spor bürokrasisi, her tarafı yağ bağlamış bir yönetim ve bir dizi sporsever karşıtı patoloji hepsi dikkat talep etmektedir.

Olimpik kültür niçin hastalanmıştır? Hastalanmaya niçin bu kadar eğilimlidir? Gelecekte bağışıklık kazanması hastalığa karşı daha dirençli olabilmesi için neler yapılabilir?

Dünyanın en birinci müzik aletleri firması haline gelmeye kalktığında ‘Yamaha’ hangi kurumsal avantajlara sahipti?

Klasik Batı müziğinin anayurdu Japonya mıydı?

IOC Uluslararası Olimpiyat Komitesi olarak on yıl sonra spor sektörünü olimpik kültür yararına yeniden nasıl biçimlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Hangi temel yeteneklerin geliştirilmesine öncelik vereceksiniz?

Geleceğe en önde ulaşamayan Olimpik Ailenin, bunu yapabilen profesyonel aileye bağımlı hale gelme tehlikesi vardır.

Günümüzde yalnızca oyunu aynı kurallarla oynayan kafa kafaya yarışan rakipler analiz edilmektedir. En öndeki unutulmaktadır.

Oysa birçok rakip saf dışı olduktan sonra bir maratonun son yüz metresini seyrettiğinizde yarışı artık kimin kazanacağını biliyorsunuz demektir.

Ama yarıştan önce yapılan idman manevi hazırlıklar ve 42 km boyunca hangi taktiklerin uyguladığı konusunda bir fikriniz yoksa işte bu kabul edilemez.

Bu fırtınalı denizler dünyasında küreksiz kalma tehlikesini getirir.

Artun TALAY (Emekli Atletizm Antrenörü / Türkiye)

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mert Hakan ve Emre Kılınç Yeni Sezonda Sivasspor’da Olmayacak

En Büyük Enerjim Ankaragücü, Bu Sene İnşallah Ligde Kalır