in ,

Birbirleriyle Diyalog Kurmayan Spor Dalları

Medyanın gündeminde, UEFA’nın 2020 Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’dan alıp Lizbon’a vermesi 2021 finalini İstanbul’da oynatma kararı değerlendiriliyor. Gözden kaçan önemli bir konu ise şu:

Federer pandemi ortamında yeterince hazırlanamadığı için sakatlandı ve sezonu kapattı.

Bu sakatlanma birçok spor dalında sporculara mesaj olabilir. Şöyle ki, sporcular bende yeterince hazırlanamadım, sakatlanırsam, gelecek sezonu hatta transferimi zora sokabilirim, o zaman idare yoluna gideyim diyebilir.

Kahin olmaya gerek yok, bilim var ortada. Profesyonel futbolda sakatlıkların birbirini kovalama ihtimali çok fazla.

Ağırlık çalışmalarını futbolcuların yaptıklarını gördük. Salonda mukavemet çalışmasını yapmayı bilmeyenler, ağırlık çalışmaları ile kendilerini avuturlar. Zaten onların yaptığı ağırlık çalışmalarını spor salonuna üye birçok sporsever de yapıyor. Bu düzeyde bir çalışma ile sezon tamamlanamaz, bunu çocuklar da bilir.

Bilimsel olarak saptanmıştır ki rastgele yapılan ağırlık çalışmaları başa beladır. Nasıl çalışılacağını bilmek gerekir.

Futbol teknik direktörleri zahmet edip atletizm antrenörlerinden görüş alsalardı, %40 ağırlık kaldırma limitini geçmeden 20 istasyonlu, 4 set dinlenme aralıklı mukavemet uygulamalarını öğrenirlerdi. Daha önceki yazılarımda istasyon çalışmalarına değinmiş olduğum için teknik bilgiye girmiyorum.

Şu kadarını söyleyeyim koşu bandında yapılan koşu yetersizdir. Koşu bandı, üstünde koşana yardımcı olan ticari bir araçtır. Denemeler göstermiştir ki, açık havada yapılan 5 km koşu, koşu bandında yapılan 10 km koşudan daha zordur ve yararlıdır.

Ne yazık ki ülkemizde spor dalları aracı bilgi alışverişi yaygın değildir. İstisnalarla sınırlı kalmaktadır. At gözlüğü tercih edilmektedir.

Eğer ağırlık çalışması sporcunun kaldırdığı maksimum kilonun %40 ını geçerse, kas kalınlaşır. Kalınlaşan kasın oksijen ihtiyacı artar. Oksijen ihtiyacı artınca da kas laktik aside boğulur ve sporcu hareket kabiliyetini yitirir.

Turgay Renklikurt önce Güreş Milli Takımının kondisyoneri, sonra da Galatasaray’ın kondisyoneri olduğunu olduğunda bu kültürü onlara öğretmişti. Böylece çok başarılı oldular.

1970’li yıllarda Demirspor’un stoper futbolcusu Muzaffer Sipahi, boş zamanlarında atletizm sahasına gelir, atletizm antrenörü Prof. Dr. İlker Çetin’den antrenman alırdı. Ankara Demirspor’un sol açığı Şevki’de yüz metreyi 11 saniyede koşacak kadar yetenekliydi. Atletizm antrenmanın yararını gören sporcular arasındaydı.

Muzaffer Sipahi Galatasaray’a transfer oldu. Şevki önce Adana Demirspor’a sonra o da Galatasaray’a transfer oldu. Atletizm antrenman kültürünü sürdürdüler ve milli takımın değişmez sporcusu oldular.

Ankara PTT’den Galatasaray’a transfer olan Metin Kurt da atletizm kültürüyle tanıştı ve milli takımın başarılı futbolcusu oldu.

Beşiktaşlı Mehmet Ekşi Metin Kurt’la yakın arkadaş olduğundan, Mehmet Ekşi de atletizm kültürünü Beşiktaş’a taşıdı.

İstanbul’da Turan Göker de Fenerbahçe stadında futbolculara ve basketbolculara boş zamanlarında atletizm antrenmanları konusunda yardımcı oldu.

Atletizm antrenörü Edip Akarsu 2 yıllığına Zonguldakspor’un kondisyonerliğini yaptı ve çok katkı sağladı.

Ankara DSİ sporun basketboldaki başarılarına Aydın Örs’ün ağabeyi Gürel Örs’ün atletizm antrenmanları vererek çok katkıları olmuştur.

Federer’in sakatlanıp sezonu kapatmış olması ile şöhretli sporcular, gelecek sezonu kurtarmak ve kariyerlerini korumak için düşük performansla idare yoluna giderlerken, şöhret olamamış ve gözü yukarıda olanlar ise kaybedecekleri bir şeyleri olmadığını düşünüp, canlarını dişlerine takarak oynamayıp hem transfer yapmayı hem de daha çok para kazanmayı hedefleyeceklerdir.

Eğer spor dalları arasında bilgi alışverişi olsaydı, atletizm kültürünün katkısı diğer spor dallarında yolunu aydınlatacaktı ama olmadı.

Gençler kendi aralarında grup kurarak başkalarıyla konuşmama eğilimi gösterirler. Bu ilk bakışta kişiliklerini arama yolu olarak görülür. Aslında gençler kendilerini yalnız ve yalıtılmış hissederler. İşte grup kurma bunu örtmek içindir.

Birbirleriyle diyalog kurmayan spor dalları da aynı ergen tavrın içindedirler.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakem Kararlarına Tepkiler Büyüyor

Ankaragücü, Başakşehir Maçına İtiraz Edecek