in , ,

BeğendimBeğendim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı HarikaHarika

Şimdi Söz Sırası Murat Ağcabağ’da (1)/ METİNER ERDEM

Bir kez daha merhaba sevgili VİRALSPOR okuyucuları.

Bugünkü konuğumuz Murat Ağcabağ…

METİNER ERDEM

Ankaragücü Başkanlığına adaylığını yeni değil, yaklaşık 6 ay önce resmen açıkladı.

Onun adaylığı Ankaragücü’nde taşları yerinden oynattı, çok büyük tartışmalar yaşandı.

Sonra uzun bir süre sessiz kaldı.

Ankaragücü yönetiminin olağanüstü genel kurul kararı almasıyla gözler yeniden ona çevrildi.

VİRALSPOR, yine merak edilenleri sordu.

Uzun bir röportaj oldu.

Konular birbirine karışmasın diye, ilk yazıyı Murat Ağcabağ’a yöneltilen eleştirilere ayırdık.

Yarın ki devam bölümünde ise yönetimi, teknik direktör ve futbolcu transferleri, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini sizlere aktaracağız.

Bir kez daha altını kalın harflerle çizmek istiyoruz.

VİRALSPOR herkese eşit mesafededir.

Bizim görevimiz soruları sormak, cevaplarını yorumsuz olarak okuyuculara aktarmak.

O kadar…

İşte VİRALSPOR’un soruları ve Murat Ağcabağ’ın yanıtları:

KAÇ LİRA HİBE EDECEK, YİĞİNER DE AÇIKLASIN

VİRALSPOR: İlk sorum biraz da latife olsun diye. Biliyorsunuz Sayın Mehmet Yiğiner’in başkan adaylarında aradığı ilk şart parasının olması. Kişisel hesabınızda başkan  adaylığı için yeterli paranız var mı?

MURAT AĞCABAĞ: Maalesef, geçmişte bana yaptığını Osman Gazi Kandaş beye de yaptı. Aslında Osman Bey’e söylediği o söz ile beni de aklamış oldu. Yani o sözü sadece bana değilmiş. Rakip olarak gördüğü herkese bu tür iftiralar attığı ortaya çıkmış oldu. Başkanlığa aday olmak için illa ki çok büyük paralara sahip olmak mı gerekiyor? 35 milyon lira rakamını telafuz ederken, bunun 1 milyon Euro’sunu hibe olarak ben vereceğim dedim. Yönetimde yer alacak her arkadaşım da en az 1,5 milyon lira olmak üzere, 3-4 milyon liralara kadar destek olacak. Bunlar hep hibe olacak. Ayrıca yönetimimdeki arkadaşlar, kulübün ihtiyacı olduğunda borç verecek maddi imkanlara sahip kişiler olacak.

Şimdi ben Mehmet Yiğiner’e sormak istiyorum. Başkanlığa yeniden aday. Kendisi ne kadar para hibe etmeyi vaat ediyor. Karşılıklı adayız, o da vaadini açıklasın, ben de açıklayayım. Bu sorunun cevabını bekliyorum.

SUSTUM AMA BOŞ DURMADIM

VİRALSPOR: Son dönemlerde bir iki fotoğraf ve sosyal medya paylaşımı dışında ortalıkta görünmediniz. Bu kadar zamandır nerelerdeydiniz?

MURAT AĞCABAĞ: Ocak ayında bir çıkışım oldu. O çıkışımız Ankaragücü’nün sportif açıdan kurtuluşu oldu. Mehmet Yiğiner küme düşmeyi kabullenmişti. Bizim başlattığımız hareketten dolayı transfer yasağını kaldırdı, sıfırdan yeni bir takım kurdu. Takım ligde kalma mücadelesi verirken muhalefeti sürdürmem kulübe zarar verirdi. Susmayı tercih ettim. Sustum ama boş durmadım. O günden beri dersime çalışıyorum. Ankaragücü’nün günübirlik değil, sürdürülebilir başarısı için neler yapabiliriz, onları tespit ettik. Yakında tüm bu çalışmaları Ankaragücü camiası ile paylaşacağım.

FUTBOLCULARIN AYRILMA NEDENİ GÜVENSİZLİK

VİRALSPOR: Futbolcularla ofisinizde çektirdiğiniz fotoğraf çok eleştirildi.. Siz ve İstanbul ekibi olarak adlandırılan kişiler, futbolcuları ayartmakla suçlandınız. Bu suçlamalarla ilgili bugün neler söyleyeceksiniz?

MURAT AĞCABAĞ: Bu soruya en güzel yanıtı Mehmet Yiğiner’in bizzat kendisi verdi. Taraftarlarla bir araya geldiği toplantıda yönetici olmadan önce sanırım Emre Taşdemir’di, bir futbolcuya Kazan’da daire aldığını söyledi. Demek ki yönetici olmadan da futbolcularla bir araya geliniyor, maddi sorunlarıyla ilgileniliyormuş. O görüşmede ben futbolculara maddi yardımda bulunmayı, alacaklarını ödemeyi teklif ettim. Onlar kabul etmediler. Bizim derdimiz para değil, verilen sözlerin tutulmaması dediler. Takımda sevgi ve saygının kalmadığından yakındılar. Ankaragücü’nden verilen sözlerin tutulmamasından, güvenleri kalmadığından dolayı ayrıldılar. Her takımda maddi sorun var, takımlar ödemeleri düzenli yapamıyor? Siz Ankaragücü dışında tüm futbolcuları sözleşmesini feshetmiş başka bir takım gördünüz mü?

KASAYA 206 MİLYON LİRA GİRDİ

VİRALSPOR: Ankaragücü’nün maddi sorunları çok daha derin belki de.

MURAT AĞCABAĞ: Bu hafta çıkacağım canlı yayında açıklayacaktım, şimdi size açıklıyorum. Tüm belgeleri elimde yakında paylaşacağım. Ankaragücü kasasına geçen sezon tamı tamamına 206 milyon lira para girdi. Bunun sadece 80 milyonu TFF’den geldi. Hangi kulübün kasasına bir sezonda bu kadar para girdi? İstanbul takımları ve Trabzonspor dışında bulamazsınız. Bu paralardan futbolculara ödeme yapıldı mı? Hayır. Peki nereye gitti bu para? Sadece Mart ayından sonra, yani ikinci yarı yepyeni bir takım kurulduktan sonra kasaya 34 milyon lira girdi. Bu paranın içinde de TFF’den gelen paralar yok. 6 milyon Euro’ya yakın para. İkinci yarı mucizeler gerçekleştiren bu takımın 1,5 sezonluk maliyetinin 2 katı. Bu para takım için kullanılsa Boyd da alınırdı, Sacko da, Kitisou da. Pinto da gitmezdi, Dje de. Ama onlara da para ödenmedi, şimdi bu takım da dağıldı.

ANKARAGÜCÜ AŞ. HİSSELERİ TOPLADILAR

VİRALSPOR: Sonuçta Ankaragücü kamu yararına bir dernek, bu kadar para girip, belgeleriyle çıkış yapılmazsa bu mutlaka ortaya çıkar. Öyle değil mi?

MURAT AĞCABAĞ: Bu paraların nereye gittiğini ben size söyleyeyim. Ankaragücü AŞ’nin hisselerini topladılar. Futbolculara , teknik heyete para vermek yerine piyasadaki tüm hisseleri toplamakla meşguldüler. Takımın iki kez dağılmasına aldırış etmediler, bu paraların tamamını Anonim Şirket hisselerine harcadılar.

VİRALSPOR: Çok ciddi bir iddia. Belgeleri de var diyorsunuz. Aslında Sayın Yiğiner, yakın zamanda katıldığı bir televizyon programında Ankaragücü AŞ hisselerinin yüzde 70’ini topladıklarını söyledi ama bunu hangi kaynakla yaptığını açıklamamıştı. Siz bu hisselerin takımın zor duruma düşürülmesi pahasına Ankaragücü bütçesi kullanılarak toplandığını iddia ediyorsunuz. Peki amaç nedir? Bu hisselerin MKE Ankaragücü Kulübü Derneği’nin yönetiminde bir etkisi var mı?

MURAT AĞCABAĞ: Onu bilmemiz için öncelikle tüzüğü okumamız gerekiyor. Ben bu kulüpte yöneticilik yaptım, kulübün tüzüğünü görmedim. Tüzük kasada saklı. Tüzükte ne yazdığını sadece 2 kişi biliyor. Kulüp şeffaf olmadıkça bu sorunun cevabını öğrenemeyeceğiz.

HALA ANKARAGÜCÜ ÜYESİYİM

VİRALSPOR: Gelelim ikinci fotoğrafa… Bu fotoğraf üyelikten atılmanıza da neden oldu. Bu fotoğrafta Ahmet Ketenci ile birlikte Mansur Yavaş’ın yakınındaki isim Abidin Doğan’ın da yer alması bir mesaj mıydı? Mansur Bey, bu yarışta sizi mi destekliyor?

MURAT AĞCABAĞ: Öncelikle altını çizmemiz gereken bir konu var. Dernekler Yasası’na göre, üyelikten ihraç yetkisi sadece Genel Kurul’a aittir. Yönetim Kurulu kararıyla kimse üyelikten atılamaz. Ben ve Tuna Yılmaz, şu an hala Ankaragücü Kulübü Derneği’nin üyesiyiz. Seçime girebilmek için kimsenin icazetine ihtiyacımız yok.

Ahmet Ketenci de Abidin Doğan da benim arkadaşlarım. Arkadaşlarla yemek yemek, maç izlemek suç mu?  Bizimle birlikte Sadık Soylu da, Gürkan Büyükkaralar da aynı locada maç izledi. Onlar hakkında niye ihraç kararı yok? Ahmet Ketenci ile birlikte olmak ihraç sebebiyse; Sayın Yiğiner, Beşiktaş maçı öncesi Ahmet Ketenci’ye attığı mesajı açıklayabilir mi? Mesajda ne talep etti, hangi üslupla bu talepte bulundu açıklayabilir mi?

Mansur Yavaş’ın beni destekleyip desteklemediğini bilemem ama Mehmet Yiğiner’i desteklemediğini, onun yönetimde olmasını istemediğini duyuyorum, biliyorum.

DEVAM EDECEK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe Fejsa’da İmzaya Yaklaştı

Fenerbahçe NBA Durağı Oldu