in

Sporda Geleceği Yakalayan Ülkeler

Önce güncel bir konu. Akciğer doktorlara göre iki hastalıkla mücadeleyi çoğunlukla kaybediyor ama tedaviyle tek hastalıkla mücadeleyi kazanıyor.

Kovid-19’un yanına zatürre veya grip eklenirse akciğer mücadeleyi kaybediyor. Ama yalnız kovid-19’la mücadele ederken iyi tedavi görürse kazanabiliyor.

Bu nedenle doktora danışmalı önlem açısından zatürre aşısı ve grip aşısını ihmal etmemek gerek.

Bu yazımda hemen her Olimpiyat Oyunlarında ortalama 40 madalyanın üstünde alan 7 ülkeyi ele alacağım.

Bu ülkelerin federasyonları ne yapıyorlar da bu sonuca ulaşıyorlar?

Federasyonlar arası gerçek rekabetin, geride kalanlarla meydan okuyanlar, uzanıp yatanlarla yenilikçiler, taktikçilerle tasarımcılar arasında olduğunu görüyoruz.

ABD federasyonları eskinin çok ötesine bakmaya istekli oldukları için yeni çözümler keşfedebilmektedirler. Gelecek uğruna rekabette başarılı olabilmek için fırsat ufkunu genişletmeye çalışmaktadırlar.

Yani rakiple değil gelecekle yarışmaktadırlar.

İngiltere’nin federasyonları geleceğe en önde ulaşabilmek için, her federasyonun en üstünden en altına kadar herkesin zeka ve hayal süreçlerini bileşkesiyle yol almaktadırlar. Almanya’da orta yaşam tarzının konforunu tatmış birisi, olimpiyat müzesini gezerken spor öncülerine kadar çok şey başka olduğunu düşünmeden edemez. Almanya’da gelecek için rekabet hemen mutlaka parasal bir getiri değil bir etki oluşumuna yöneliktir.

Çin’deki federasyonlar için rakipleri yakalamak gereklidir. Ama bu aynı şeyleri yapan lider haline getirmez. Aynı yoldan ödül kazanarak olağan kabul edilir. Paralel yoldan ödül kazanmak lider kişi getirir. Çin federasyonları için lider olmak da yetmez. Federasyon yetkilileri gelecekte lider kalmak için bugüne benzer yanıtlar veriyorlarsa bu liderliği kaybetmeye mahkum olduklarını gösterir. Çünkü spor sektörü 10 yıl içinde kökten değişecektir. Lider olabilmek için bir federasyon sektörün dönüşme sürecine hakim olabilmelidir.

Rusya’da ise bir federasyon spor sektörünü kontrol edebilirse kendi geleceğini de kontrol eder.
Rus federasyonları için yapısal dönüşüm ikinci bir sorundur. Birinci sorun spor sektöründe dönüşümün mimarı olabilmektir. Önemli olan hastalanmaya son verebilmektir. Çoğu federasyonlar büyük bütçelerle bir yere varamazken niçin bazıları muazzam kaynak sorunlarına karşın, geleceği oluşturma şansına sahiptirler? Çünkü onlar gereksiz riskler almadan geleceğe ilk ulaşan olma kapasitelerine sahiptirler.

Fransa’nın federasyonları için şu örneği vermek istiyorum. Renoir, Picasso, Calder, Serat, Chagall hepsi son derece başarılı sanatçılardı ama her birinin ayrı özgün bir stili vardı. Birisinin başarısı ötekinin başarısızlığını belirtiyor değildi. Öte yandan her biri sayısız taklitçiyi harekete geçiriyordu.
Sanatta olduğu gibi spor dünyasında da liderleri izleyicilerden dehayı vasatlıktan ayıran şey olabilecek olanı özgül şekilde hayal edebilme yeteneğidir. Fransız federasyonları da bunu yapmaktadır.

Japonya federasyonlarına göre otomobil ve uçak nasıl büyük dönüşümlere yol açtıysa spordaki fırsatların çoğu köklü dönüşüm potansiyeline sahiptir. Sporda gelecekteki dünya fırsatlarından pay alabilmek için ittifaklar oluşturulmakta, yetenekler bir araya getirilmekte ve yeni doğan pazarlarda deneyler yürütülmektedir. En tepe noktadayken bir Japon firmasının yönetim kurulu başkanı, şirketin kalitesinin artık ‘koktuğunu’ söylemişti. Birkaç yıl sonra yeni ürünlerle yine tepeye çıkmayı başardılar.
Japon federasyonlarının çok iyi bildiği şey: Geçmişe ya da bugüne ilgi, yarına duyduğu ilgiden daha büyük olan federasyon her zaman geride kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Geleceğin tıbbı geçmiş ve bugün kadar canlı ve gerçek olarak önünde durması gerekir. Geleceği kazanmak isteyen federasyonlar; başkalarını izlemekle yetinmezler. Kazanmanın en iyi yolunun kuralları yeniden yazmak olduğuna inanırlar.

Kesip atmaktan çok inşa etmeye eğilimlidirler.

Kısa vadede başarılı olmaktan çok farklı olmakla ilgilenirler.

Sonuç olarak, geleceği hayal edemeyen federasyonlar onun tadını alamayacaklarını bilirler.

Gelecek yazımızda 40 ve 20 madalya arasında alan ülkeleri, öbür yazıda da 20 madalyanın altında alan ülkeleri inceleyeceğiz inşallah.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi Takım Ne Kadar Yayın Geliri Kazandı?

Ankaragücü’nde Kimler Gider, Kimler Kalır?