in

BeğendimBeğendim HarikaHarika BeğenmedimBeğenmedim

Ankaragücü Taraftarına Bayıldım

Ankaragücü-Kayserispor müsabakası..

Her iki takım içinde önemli bir karşılaşma..

Ankaragücü, alt sıralardan yukarılara tırmanmak istiyor.

Kayserispor, ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Transfer yasağı, 3 puan silme cezası, yönetim değişikliği, var olan sıkıntıları ikiye katlıyor.

Kayserispor, ilk yarıda kendisine üst sıralarda iyi bir yer buldu. Ancak, üst üste gelen sorunlar yüzünden beklenmedik bir şekilde birden bire çözüldü. Yenilgiler arka arkaya gelmeye, tepe taklak yuvarlanmaya başladı.

Kayserispor, Gaziantep’te aldığı 3 puan sonrası, kaybettikçe kaybetti. Konya’ya, Karagümrük’e kendi evinde, Alanya’ya deplasman da yenildi.

Galatasaray’a karşı çok iyi oynayan bir Ankaragücü, 3 maç üst üste kaybetmiş bir Kayserispor vardı sahada… Ankaragücü bu maçın tabii ki favorisi idi..

………………..

Ömer Erdoğan ve Çağdaş Atan, son iki sezon futbol dünyamıza başarıları ile imza atan, dikkatleri üzerlerine toplayan iki genç isim. Çalıştıkları takımlarda başarılı olmuş, modern ve çağdaş futbol anlayışını benimsemiş, izleyenlere keyif veren bir oyun anlayışı içinde takımlarını sahaya süren yeni nesil teknik adamlarımızın öncülerinden.

Çağdaş Atan Kayserispor’un, Ömer Erdoğan Ankaragücü’nün başında..

İki başarılı teknik adam takımlarını nasıl oynatacaktı?

Bu yüzden, teknik adamları maç boyunca izledim.

Bu müsabaka da, maalesef takımlarını vasatın üzerine çıkarmayı başaramadılar.

Futbolcuları gibi, onlarda kenarda sakin ve sessizdi, takımlarını ateşleyecek hareketi onlarda yapamadı.

…………

Sahada oynanan oyun, sizi müsabakanın içine çekemeyince, dikkatiniz başka alanlara kayıyor.

Baktım, olmuyor, 90 dakikayı, teknik adamlar ve taraftarları izleyerek tamamladım.

Tribünleri tıklım tıklım dolduran, bir ”Flarmoni Orkestrası” gibi uyum içinde takımlarını destekleyen Ankaragücü taraftarına bayıldım.

Ankaragücü taraftarı fanatik, aşırı taşkın bir taraftar kitlesi olarak bilinir.

Bu maçta, Ankaragücü taraftarı ile ilgili tüm ön yargılarım değişti.

Ankaragücü taraftarları, maçtan önce Kayserisporlu taraftarlara kapılarını sonuna kadar açıp, sosyal medya üzerinden sıcak mesajlar iletti.

Kayserisporlu taraftarlara, “Tüm ihtiyaçlarınızı dernek tesislerimizde karşılayabilir, dinlenebilirsiniz. Çayımız çorbamız hazır” şeklindeki çağrıları, dostluk ve kardeşlik çağrısı olmanın ötesinde, futbol adına her türlü takdirin üzerindedir.

Tek bir “Kötü Söz” duymadığım gibi, rakip takım taraftarlarına “Sıcak” mesajlar veren bir kitle ile karşı karşıya kalınca Türk futbolu adına mutlu oldum..

Aynı şekilde, Kayserispor’lu taraftarları da kutlamak gerek. Onlarda kendilerine uzanan bu dostluk elini sımsıcak duygularla sıktılar..

……………….

Gelelim müsabakaya..

Spor Toto Süper Lig standartlarının çok çok altında kalan bir müsabaka izledik. Her iki takımın performansı da düşüktü. Ankaragücü, kazanmayı daha çok isteyen takımdı.

Futbol, hemen hemen hiç heyecan vermedi.

Şöyle, taraftarı “Hop oturtup, hop kaldıran” bir kaç pozisyon vardı.

İkinci yarıda Ankaragücü’nün üst üste yarattığı 3 pozisyon vardı ki, Ankaragücü adına gerçekten talihsizlikti. Ali Sowe, Emre Kılıç, Beridze’nin kaleye savurduğu o şutların dışarı gitmesi akıl alır gibi değildi.

O vasat ve pek keyif vermeyen futbola rağmen Ankaragücü ikinci yarıda, üst üste çok hızlı çıkışlar yaptı. Kayserispor defansı zaman zaman çaresiz kaldı. İşte, o pozisyonlarda, Kayserisporlu taraftarlar gözlerini “Eyvah..” diyerek kapadılar.

Gözlerini açtıklarında, o fırsatların nasıl kaçtığına onlarda inanamadılar. Derin bir “Ohhh..” çektiklerini duyar gibiydim..

Ankaragücü, bu fırsatlardan yararlanabilseydi, durgun futbola rağman skor çok daha farklı olabilirdi.

İlk yarıda, Kayserispor biraz daha ileri de göründü. Nitekim, Kemen- Mane paslaşması maçın ilk tehlikeli pozisyonu oldu. Ardından, Mane’nin sürüp ceza sahasına kadar taşıdığı top, yandan dışarı çıktı.

İlk gol Kayseri’den geldi.

14. dakikada, Onur ve Gökhan’ın ceza sahası üzerindeki paslaşmasında top Cardoso’da kaldı. Cardoso, topu filelerle buluşturdu. Maçın hakemi Ümit Öztürk, bir süre tereddüt etti, VAR’a sordu, VAR ofsayt değerlendirmesi yaptı, gol geçerli sayıldı. 0-1

Kayserispor’un öne geçmesinin ardından Ankaragücü, oyun üstünlüğünü ele geçirdi. Kayserispor’u yarı sahası içine kapatsa da etkili olamadı, pozisyon yaratamadı. Ankaragücü, baskıyı artırınca,

Kayserispor savunması topu sık sık kornere atmak zorunda kaldı. Üst üste kazanılan korner atışları Kayserispor savunması zorda bıraktı.

Kayserispor’un direnci, plaka numarası olan 38’inci dakikada kırıldı. Marlon’un kullandığı köşe atışında, Ali Sowe yükseldi kafayı vurdu ve kaleci Bilal’i kolaylıkla avladı. 1-1

Ankaragücü, beraberlik sayısını kaydettikten sonra da oyun temposunu artıramadı.

Kayserispor, isteksiz ve düşük tempolu oyunu ile skoru korumanın telaşına düştü.

İki takımda beraberliğe razı bir görüntü içinde ilk yarıyı tamamladılar.

İkinci yarıda, Ankaragücü’nün baskısı ve atakları sıklaştı.

Kayserispor, defansı bunaldıkça bunaldı . Kayserispor, oyun kurmakta, bırakın oyun kurmayı, oyun başlatmakta bile zorlanmaya başladı. Sürekli ceza sahası içinde oyun başlatan Kayserispor, baskı yiyince kalesinde tehlikeli pozisyonlar yaşadı. Genç Arif, baskı altında kalınca top kaybetmeye başladı.

Nitekim, Ankaragücü’nün galibiyet golü de böylesi bir anda geldi. Ankaragücü defansı, Kayserispor yarı sahasına doğru uzun bir top gönderdi. Genç Arif, orta yuvarlakla Ali Sowe ile ikili bir mücadeleye girişti. Tecrübesi ve fizik gücü ile Arif’i kolay geçen Sowe, bastı, topu aldı ve ceza sahası içine kadar indi. Arif, Ali Sowe’nin arkasından yetişmeye çalıştı ama artık yapacak bir şey kalmamıştı. Emre Kılıç, pozisyonu takip ediyor, Sowe’ye, arkasından destek veriyordu. Sowe, Emre Kılıç’ı gördü ve topu Emre’nin önüne ustaca bıraktı. Emre için yapacak tek hareket kalmıştı, topu kaleye göndermek. Nitekim, O da öyle yaptı. Düzgün ve yerden bir vuruşla Bilal’in kapattığı köşeden topu filelere taktı. 2-1

Ankaragücü, golden sonra oyunu daha canlı tutmak için oyuncu değişikliğine gidip kontrolünü artırdı. Kayserispor’da yapılan değişiklikler ise, oyuna katkı sağlayıp hareket getiremeyince 3 puanın sahibi Ankaragücü oldu.

…….

Bu hafta Ankaragücü’nü zor bir maç bekliyor.

Ligin, en çok gol atan, en başarılı takımları arasında yer alan Adana Demirspor.

Kayserispor, kendi evinde Sivas’la oynayacak.

Her iki maçta, iki takımın geleceğini belirlemesi açısından çok önemli.

Haydi, hayırlısı olsun.

ÜSTÜN TUNCER

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimin Şampiyon Olacağı, Kimin Düşeceği Belirlenmiş

Ankara Zirveyi Görmek İstiyor